Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris)

26. únor 2012 | 21.13 |

Am.-šp.film, 2011. Hrají: Owen Wilson (Gil), Rachel McAdams (Inez), Marion Cotillard (Adriana), Michael Sheen (Paul), Corey Stoll (Hemingway), Carla Bruni (průvodkyně), Adrien Brody (Dalí), Kathy Bates (Gertrude) a další. Režie: Woody Allen.

Snoubenci Gil a Inez tráví léto v Paříži. Už od začátku filmu vidíme, že jsou každý úplně jiný. Gil je romantický snílek, který je fascinovaný Paříží 20.let 20.stol. a chce o této době napsat román a klidně i v tomto uměleckém městě žít, zatímco Inez si nedokáže představit bydlet jinde než v USA a Gilovy představy nechápe. 
Jednoho večera, kdy jde Inez na večírek s přáteli, se Gil prochází nočnm městem a zastaví mu dobové auto s rozjásanou partou, která ho pozve na projížďku. Jeho prostřednictvím se Gil ocitne ve své vysněné Paříži 20.let a začne potají čekat na auto každou noc. Seznámí se s tehdejšími slavnými spisovateli (Hemingway, F.S.Fitzgerald, T.S.Eliot, Gertrude Strein-té dá přečíst svou knížku), malíři (Picasso, Dalí, Matisse, Gauguin, Degas) i dalšími umělci (Cole Porter, Josephine Baker, Buňuel), ale hlavně s můzou a milenkou tehdejších malířů-půvabnou Adrianou. Sympatie jsou vzájemné, ale když Adriana zjistí, že Gil přišel z jiného století, řekne mu, že jejím snem je naopak žít v "la belle époque"-19.století, což Gil nechápe, stejně jako Inez jeho fascinaci.
Snímek s hvězdným hereckým obsazením (mně se velmi líbila minirole mého oblíbence Adriena Brodyho jako vášnivého malíře Dalího, skvělý je také Corey Stoll jako drsňácký a tajemný spisovatel Hemingway), krásnými barevnými záběry a jazzovou hudbou slavného amerického muzikanta Cole Portera, který v Paříži působil, je velmi příjemný a potěší zejména diváky, kteří stejně jako hlavní hrdina, mají 20.léta také rádi, určitě ale ani neurazí někoho jiného. Mně vykouzlil úsměv na tváři.

O dalším filmu W.Allena: marieke.pise.cz/123720-match-point.html

Midnight in Paris Movie

550w_movies_midnight_in_paris_

midnight-in-paris

midnight-in-paris 4

dali_midnight-in-paris

Woody-Allen-Midnight-in-Paris

Zdroj obrázků: google

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře