Rasputin

5. duben 2012 | 21.00 |

Grigorij Jefimovič Rasputin byl ruský mystik, rádce a lékař posledních panovníků carské dynastie Romanovců. Narodil se 10.července 1869 v malé sibiřské vesničce Pokrovskoje. Jeho rolnická rodina byla sice svobodná, ale velmi chudá a nemohla mu dopřát ani žádné vzdělání. I v dospělosti měl problém s pravopisem. Když dospíval, začal se opíjet a střídat děvčata. Ve vesnici ho považovali za darebáka, ale odpouštěli mu, protože matka mu zemřela brzo a on vyrůstal jen s opileckým otcem. Na druhou stranu se i hodně modlíval. V 18 letech se přidal k tehdy zakázané sektě Flagellants, která spojovala úctu k mystické zbožnosti se sexuálním hédonismem. Poté začal putovat po klášterech na Sibiři a žil i v křesťanských ortodoxních centrech v Řecku a Jeruzalémě. Začal se považovat za svatého muže, lidového léčitele a hypnotizéra.
Roku 1887 se oženil a měl dceru a syna, hodně však cestoval a svou rodinu navštěvoval jen občas.
Co se týče jeho příjmení, existují dohady, že je odvozeno od ruského slova "rasputnik", což znamená prostopášník nebo nemrava, ale ve skutečnosti bylo asi jeho pravé. Podle jiné verze bylo jeho pravé příjmení Vilkin.
V roce 1903 přijel do Sankt Petěrburgu (tehdy hlavní město), kde se zrovna konal velký sjezd církevních představitelů. Chtěl se tam seznámit s vlivnými biskupy a duchovními. Ti ho pak představili carské rodině (car Mikuláš II. a jeho žena Alexandra Fjodorovna), která se údajně zajímala o mystiku a okultismus. Stal se dvorním oblíbencem, hlavně proto, že pomocí modliteb a hypnózy uzdravil jejich jediného syna, malého Alexeje Nikolajeviče (1904-1918), který trpěl hemofilií a i sebemenší poranění mu mohlo způsobit vykrvácení. Alexandra mu za to byla natolik vděčná, že i přes protesty roajalistů a církevních hodnostářů, kterým vadila Rasputinova osoba a jeho divoký život jej jmenovala svým osobním strážcem a politickým rádcem. Mikuláš ale jednu jeho radu neuposlechl-to když se v roce 1914 rozpoutala 1.světová valka a on se rozhodl jít do ní na straně Anglie a Francie. Rasputin to carovi vymlouval, protože předvídal, že Rusko vyjde jako poražené. Mikuláš ale neustoupil a sám pak odjel i bojovat, za jeho nepřítomnosti de facto vládl Rasputin s carevnou. 
30.července 1916 byl na něj spáchán atentát šlechtici, kterým se příčil jeho vliv. Jeho vrahy byl antisemitský poslanec Státní dumy Puriškevič a kníže Jusupov, dále se na atentátu podíleli carův synovec, dvě velkoknížata a jeden lékař. 
Rasputinova smrt se stala legendou. Nejprve se jej snažili otrávit jedem cyankáli ve vínu a koláčích, ale ten na něj nepůsobil (o tom jsou různé teorie, např.že jed byl starý, neutralizovaný cukrem nebo měl Rasputin jako silný piják sníženou kyselost žaludku takže se cyankáli nerozložilo na smrtelný kyanovodík), pak jej 2x střelili do srdce, jednou do zad a do hlavy a tělo vhodili do řeky Něvy. Podle výsledků pitvy ještě žil, dokonce se snažil dostat na břeh, ale nakonec se utopil.
O jeho údajných mystických schopnostech si můžeme myslet své, ale zřejmě na ostatní působil hlavně svým charismatem. Jeho předpověď, že car válku prohraje se však vyplnilo. Roku 1918 byla celá carská rodina včetně dětí zastřelena bolševiky, kteří také exhumovali Rasputinovo tělo a spálili ho. Ruské impérium se stalo Sovětským svazem.

rasputin (2)

Zdroje:
cs.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Jefimovi%C4%8D_Rasputin

www.celysvet.cz/rasputin.php

Zdroj obrázku www.craveonline.com/comedy/articles/174970-historectomy-episode-4-qthe-death-of-rasputinq

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře