KRÁLOVA ŘEČ

20. duben 2012 | 10.00 |

(The King's Speech)

Brit.film, 2010. Hrají: Colin Firth (Bertie/Jiří), Geoffrey Rush (Lionel), Helena Bonham Carter (Alžběta) a další. Režie: Tom Hooper.

Anglický král Jiří VI. (celým jménem Albert Frederik Artur Jiří, rodinou přezdívaný Bertie) byl synem krále Jiřího V. a Marie z Tecku a manželem Alžběty., později titulované Královny Matky, jejíž dcera Alžběta II. je současnou panovnicí a která jej přežila o celých 50 let.
Jiří od dětství trpěl koktavostí, což bylo patrně zapříčiněno tím, že v něm potlačovali leváctví a možná i výchovou v chladné rodině, kde de o něj odmalička staraly chůvy a soukromí učitelé. V mládí žil ve stínu svého strašího bratra Eduarda VIII., ale nečekaně roku 1936 nastoupil na trůn, když jejich otec zemřel a Eduard se oženil s rozvedenou Američankou nešlechtického původu Wallis Simpson, což bylo tehdy nemyslitelné a vzdal se trůnu. 
Komorní snímek vypráví o tom, jak se Jiří (Bertie) rozhodl na popud své manželky léčit své potíže s vyjadřováním, jelikož jako král musel často hovořit ke svému lidu, veřejně nebo do rádia. Jeho nejdůležitějším proslovem se měl stát ten, kterým vyjádřil rozhodnost Británie postavit se v 2.světové válce proti nacistickému Německu.
Jeho logopedem se stal svérázný Lionel Logue, který bral mladého krále jako sobě rovného. Ačkoli byl Bertie zpočátku tvrdohlavý a chtěl se léčby vzdát, nakonec díky Lionelovi dosáhl velkého pokroku.
Film byl nominován na 8 Oscarů. Na 3 z nich byli nominováni i všichni hlavní herci, což je oprávněné, protože byli úžasní. Helenu jsem dokonce nejprve ani nepoznala, protože ji mám spojenou jen se specifickými rolemi ve filmech jejího manžela Tima Burtona, ale i jako mladá Alžběta byla skvělá, stejně jako Geoffrey Rush v roli excentrického logopeda. Sošku nakonec získal Colin Firth (spolu se Zlatým glóbem a cenou BAFTA) a snímek získal Oscary i v dalších hlavních kategoriích-za nejlepší film, scénář a režii.

ks

The-Kings-Speech-Geoffrey-Rush

pub011sm

Zdroj obrázků: google

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře