Paolo Giordano: Osamělost prvočísel

22. duben 2012 | 11.31 |

Když byla Alice malá, rozhodla se sama sjet sjezdovku, i když lyžování, ke kterému ji nutil otec nenáviděla, a těžce se zranila. Když byl Mattia malý, styděl se vzít svou mentálně postiženou sestru na oslavu spolužákových narozenin a požádal ji, ať na něj mezitím počká v parku. Za těch pár hodin zmizela a nikdy ji už nikdo nenašel-živou ani mrtvou. Následky svých rozhodnutí si nesou celý život. Alice se stane anorektičkou a jedinou radost vidí ve fotografování. Mattia se sebepoškozuje a ponoří se do matematiky. Když jsou oba dospělí, Alice se bez lásky provdá a Mattia se odstěhuje z Itálie na sever, kde vyučuje matematiku na univerzitě. Ale celé ty roky je pořád něco pojí. Přátelství? Láska? Nostalgie? Nebo jen to, že jsou oba (vlastním rozhodnutím) "vydědenci" společnosti a jako jediní jeden druhému aspoň trochu rozumí?
Autorova prvotina z roku 2008 se stala světovým bestsellerem, ačkoli je strašně depresivní-možná proto, že tohle se může z různých důvodů stát komukoliv. Že mládí ani bohatství (oba hlavní hrdinové pochází z dobře situovaných, ale odcizených rodin) nemusí automaticky znamenat štěstí. Více v doslovu překladatelky Alice Flemrové 
www.iliteratura.cz/Clanek/24913/giordano-paolo-osamelost-prvocisel Podle knihy byl před 2 lety natočen i stejnojmenný film.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře