Mario Vargas Llosa: Vypravěč

2. květen 2012 | 21.44 |

amazon_painting_artFascinující kniha mého oblíbeného peruánského autora M. V. Llosy se odehrává ve svou dějových liniích. Tu první vypráví nejmenovaný hlavní hrdina, který na dovolené ve Florencii vzpomíná na svého dávného přítele Saúla, kvůli ohyzdnému mateřskému znamení přes celý obličej, přezdívaného Maškarka. Seznámili se na univerzitě v Limě, kde oba studovali práva, ale Saúla nakonec zlákala etnografie a začal se věnovat výzkumu života, kultury a tradic mačigengských indiánů, žijících hluboko v amazonských pralesích. Možná jej zaujali proto, že sám kvůli svému zohavení a jakožto poloviční Žid se vždy mezi ostatními lidmi cítil vyděděný, stejně jako tento zvláštní kmen, který, ač nebojovný, musel vždy utíkat před ostatními a silnějšími kmeny a nikdy se necítil nikde doma-Mačigengové se na jednom místě usídlí vždy jen na chvíli, sami si říkají putující lidé-chodí za Sluncem, aby nespadlo.
Druhá dějová linie jsou příběhy tzv. vypravěče, člověka, který putuje pralesem, navštěvuje odděleně žijící Mačigengy a  vypráví jim jak nové zprávy (je pro ně vlastně něco jako televize nebo rádio) tak jejich staré mýty, aby na ně nezapomínali.
Tato krásná kniha plná fascinujících a úžasných bájí a legend amazonských indiánů probouzí ve čtenáři zamyšlení nad starým dilematem-je pro tyto domorodé kmeny dobré asimilovat je s moderní civilizací nebo je nechat žít jejich tradičním způsobem života a nezasahovat do něj, i když nám může přijít primitivní? Bohužel, na druhou možnost už začíný být pozdě, jihoamerické pralesy vraždeným tempem mizí kvůli těžbě dřeva a průmyslu a brzy tito lidé, kteří jsou mnohem čistší než my, byť nemají auta a počítače, nebudou mít kde žít.

Více o amazonských indiánech:
www.abicko.cz/clanek/priroda/10647/lide-z-pralesa-opravdu-divoci-indiani.html

www.rozvojovka.cz/proti-proudu-casu_221_1072.htm

Další kniha M. V. Llosy: marieke.pise.cz/56131-mario-vargas-llosa-raj-je-az-za-rohem.html

 Zdroj obrázku: www.birdart.org/Amazon_Parrot_Art.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře