Zločinci podle zákona/Vor v zákoně,vládce podsvětí

10. květen 2012 | 21.51 |

(Ehre der Paten-Die Russlands Mafia/Diebe im Gesetz)

Německo-izraelsko-španělsko-norský dokument, 2010. Režie: Alexander Gentelev.

Začátkům 90.let se u nás přezdívalo "divoký kapitalismus", i v ČR se objevili první "kmotři" a někteří měli i styky s politiky, ale to je jen slabý odvar toho, co se po pádu kominismu začalo dít v Rusku. Že se současně s obnovením soukromého vlastnictví objevili lidé, kteří pohádkově zbohatli, je pochopitelné. Ne všichni však ke svému jmění přišli poctivě. Pro peníze se neštítili mafiánských praktik, vydírání ani zabíjení. Tři muži (dva z nich už v Rusku z bezpečnostních důvodů nežijí) se v dokumentu promítaného pod názvem Zločinci podle zákona na festivalu Jeden svět, rozhodli vypovídat o svých zážitcích v mafii.
Tzv. "vorovský kodex cti" (vor rusky znamená zloděj) se v Rusku poprvé objevil koncem 19. stol., samotný institut "vorů v zákoně" však pochází až ze stalinovských dob. Miliony lidí tehdy skončily v gulazích a ani stráže je nedokázaly kontrolovat, proto dění v táborech ovládli zločinci (mnohé z nich ke zločinu přivedl třeba sociální pád po bolševické revoluci). Po rozpadu SSSR a přeorientování se na kapitalismus, vznikly i mafiánské skupiny, které žádné kodexy nedodržovaly a nájemné vraždy, přepadení a výbuchy byly v ulicích na denním pořádku. I ti tito mafiáni se však občas obraceli na stále vážené vory, když bylo třeba rozhodnout o sférách vlivu nebo vyřešení nějakého konfliktu.
A co to vlastně znamená-"vorovský kodex cti"? Tzv. vor musí mít za sebou alespoň 3 roky vězení, nikdy nesměl pracovat, vlastnit oficiálně majetek a být ženatý. Má vychovávat mládež ve vězení i mimo něj k vorovským tradicím a mezi ostatními mafiány působí jako autorita-rozhoduje spory a spravuje společný fond (tzv. "obščak"), kam zločinci ukládají určité procento ze zisku z nelegálních aktivit a tyto peníze se pak používají na úplatky nebo podporu uvězněných mafiánů a jejich rodin.
Muži, se kterými režisér dokument natočil, tvrdí, že dnes už podnikají zcela legálně. Podporují charity a stavby pravoslavných kostelů, mají drahá auta, chodí na opulentní večeře, jsou vášniví sběratelé. I když je to vážné téma (např. procházka po hřbitově, kde jsou pohřbení jen zavraždění šéfové gangů), místy jsem se musela smát jejich upřímnosti a pro mě naprosto nepochopitelné mentalitě. Jinak z toho přejížděl mráz po zádech (sice nemám iluze o českých "kmotrech", ale toto je opravdu síla) a jeden z bývalých (?) vorů sám prohlásil-"Rusko v žádném případě nemůžete počítat k Evropě, je mnohem, mnohem brutálnější a barbarštější."
Doufejme, že i v Rusku jednou bude fungovat slušná demokracie bez mafiánů, zavražděných novinářů a fraškovitého střídání se Putina s Medveděvem ve funkci prezidenta a premiéra, ale zřejmě k tomu bude dlouhá cesta.

Celý dokument (s anglickými titulky) zde: www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře