Delphine de Vigan: No a já

26. červen 2012 | 20.10 |

73610Lou je teprve 13 let, ale má IQ 160, ve škole přeskočila 2 ročníky a mezi svými staršími spolužáky si připadá malá a nepochopená. Rozumí si akorát s Lucasem, který naopak už 2x propadl. Ani doma není šťastná-po smrti své malinké sestřičky Thais, která byla pro její rodiče vymodlenou, protože po narození Lou se jim dlouho nedařilo počít další dítě, se maminka zcela uzavře do sebe a v těžkých depresích zapomíná, že má ještě jednu živou dceru a tatínek raději utíká do práce.
Na jedné ze svých osamělých procházek po Paříži se Lou seznámí s mladičkou bezdomovkyní se záhadným jménem-No. Z dívky, která je pro ni nejprve "studijní materiál"-chce pomocí rozhovorů s ní napsat seminární práci o ženských bezdomovkyních v ulicích Paříže se pomalu a opatrně stává kamarádka a Lou začíná snít o tom, že by se No mohla stát její novou sestrou, seznámit se s jejími rodiči a žít u nich. Ale pro lidi, kteří už jednou zakusili život na ulici je složité zařadit se zpět do běžné společnosti.
Dojemný příběh plný krásných zamyšlení ("Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepatrného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží tři týdny v ledničce a ani trochu neseschne, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou nechat lidi umřít na ulici.") byl mj. oceněn i v odborných kruzích, přeložen do pětadvaceti jazyků a roku 2010 vznikla jeho filmová adaptace.

O autorce:

Delphine de Vigan (nar. 1966) pracovala 20 let jako ředitelka výzkumu v jedné francouzské firmě, nyní se věnuje pouze literatuře. Její první román Dny bez hladu vyšel roku 2001 pod pseudonymem-obsahuje autobiografické prvky a vypráví o dívce bojující s anorexií. První literární ocenění získala Delphine za prózu z roku 2006 Jednoho prosincového večera. Světového úspěchu dosáhla románem No a já (2007). 
Několikrát byla nominována nebo získala na několik prestižních francouzských ocenění za literaturu.

Zdroj obrázku: http://www.beletrie.eu/knihy/no-a-ja.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře