Vítězslav Nezval: Valérie a týden divů

25. červenec 2012 | 21.53 |

Valérii, která žije jen s babičkou ve velkém a trochu strašidelném domě je sedmnáct a zrovna se stala ženou. Od té páteční noci najednou nic není tak jak má být. Seznámí se s nebezpečným starcem, kterému kvůli jeho vzhledu přezdívá Tchoř a který se živí slepičí krví, aby nezemřel. S sebou má chovance Orlíka, který se do dívky bláznivě zamiluje a snaží se ji před Tchořem chránit. Ten se zas spojí s její babičkou, podle níž je Tchoř její dávný milenec a teď chce zpět jeho lásku a své mládí i za cenu vnuččina života. Je to všechno skutečnost, Valériiny představy a sny nebo opravdu týden divů? 
Slavný český básník a spisovatel napsal tuto knihu již v roce 1935 (poprvé vyšla o 10 let později) a na svou dobu je v ní řada lehce erotických scén. Autor se v ní inspiroval starými pověrami, vyprávěními, surrealismem i tzv. gotickým (černým) románem s lehce hororovými prvky (Tchořova dlouhověkost, kterou si zajišťuje krví). Objevují se zde i středověké motivy, např. pokrytecký kněz, který chce Valérii upálit jako čarodějnici.
Fantaskní romaneto bylo roku 1970 zfilmováno Jaromilem Jirešem.

O autorovi:

V. N. se narodil 26. května 1900 v rodině venkovského učitele poblíž Moravského Krumlova a vystudoval gymnázium v Třebíči. Roku 1922 vstoupil do avantgardní umělecké skupiny Devětsil (dále zde patřili např. Jaroslav Seifert, Karel Teige, Vladislav Vančura, Adolf Hoffmeister....) a stal se vůdčí osobností českého poetismu a surrealismu. Roku 1948 se oženil s Františkou Řepkovou, ale syna měl se svou milenkou Olgou Jungovou. Během života hodně cestoval, zejména do tehdejšího SSSR, Francie, Itálie a Řecka. Bohužel po únoru 1948 začal psát ve stylu tzv. socialistického realismu, který sloužil k propagandě komunismu. 
Zemřel 6. dubna 1958 v Praze na následky infarktu a spály a je pohřben na Vyšehradě.
Mezi jeho nejznámější díla patří Manon Lescaut, ačkoli se jedná o překlad, který je však považován za lepší než originál nebo Edison. Byl však mimořádně tvůrčí, psal díla poetistická, surrealistická, sociálně realistická, dramata, libreta, texty písní, literární studie a přeložil některá díla André Bretona, tvůrce a teoretika surrealismu, se kterým se i osobně poznal ve Francii.  


 


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře