Jan Balabán: Zeptej se táty

4. srpen 2012 | 23.43 |

Poněkud depresivní psychologický román ostravského předčasně zesnulého spisovatele vypráví o třech dospělých sourozencích-Hansovi-neúspěšném malíři, Emilovi-snílkovi se sklonem k pití a nejmladší Kateřině, která jako malá téměř zemřela, kteří hledají cestu, jak se vyrovnat se smrtí svého otce, úspěšného lékaře-nefrologa (specialista přes ledviny). Navíc ani po smrti nemá otec klid, jeho dávný přítel, pan Wolf, začne psát sourozencům i jejich matce dopisy, kde naznačuje, že lékař za komunismu rozhodoval o tom, kteří pacienti dostanou speciální léčbu na základě jejich politické příslušnosti. 
Jelikož autor byl věřící evangelík, je v příběhu řada odkazů na Bibli, náboženství a filozofii obecně. Kniha, která paradoxně vyšla až po autorově smrti, získala loni prestižní cenu Magnesia Litera a o rok dříve prvenství v anketě Lidových novin za nejlepší knihu roku.

O autorovi:

J.B. se narodil 29. ledna 1961 v Šumperku, ale celý život žil v Ostravě. Vystudoval obor čeština-angličtina na FF UP v Olomouci, nejprve pracoval jako technický překladatel pro Vítkovické železárny, později jako překladatel na volné noze (přeložil např. díla H. P. Lovecrafta) a nakonec začal psát i vlastní knihy. S druhou manželkou měl dvě děti. Zemřel náhle ve spánku 23. dubna 2010.
Nejčastěji psal existenciální povídky a novely zachycující své hrdiny v životní krizi. Je také autorem komiksu (Srdce draka), literárního sborníku (7edm), divadelní hry (Bezruč?!) a několika románů.
Za soubor povídek Možná že odcházíme získal prvenství v anketě Lidových novin za nejlepší knihu roku 2004 a Magnesii Literu o rok později, byl za ni také nominován na Státní cenu z literaturu. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře