Freeganismus

11. srpen 2012 | 21.59 |

Freeganismus je extrémní forma vegetariánství a způsobu života celkově. Primárně se však nejedná o způsob stravování se, jako spíš o protest proti konzumnímu způsobu života. Stručně řečeno, freegani vybírají popelnice nebo kontejnery u supermarketů a živí se vyhozeným jídlem, s porušeným obalem nebo prošlým datem spotřeby. Často jsou to mladí anarchisté, vegani nebo ekologové, freeganismus mohou praktikovat i studenti nebo pracující. Freeganství může znamenat také zcela soběstačný způsob života (pěstování vlastních potravin apod.).
Nejznámější freeganskou aktivitou je iniciativa Food Not Bombs fungující po celém světě, kde dobrovolníci vaří veganské jídlo pro sociálně potřebné (hlavně bezdomovce) z potravin, které by se jinak proměnily v odpad. Hnutí tak protestuje proti zbytečnému vyhazování potravin (i jiných věcí) v západních zemích, zatímco v zemích třetího světa lidé umírají hlady, proti ničení přírody, válkám a zbrojení a samozřejmě proti zabíjení zvířat pro maso.
Freeganismus se začal šířit v 2. polovině minulého století v USA a Británii, podle některých je inspirován i Gándhího učením o nenásilí. 
Hlavní body tohoto způsobu života jsou minimalizace množství odpadu (nejen vybírání kontejnerů, ale i recyklace, kompostování, opravy starších věcí nebo jejich levná prodej na bleších trzích či přímo specializovaných serverech-u nás např. nevyhazujto.cz, v zahraničí služby Freecycle nebo Craiglist), ekologický způsob dopravy (odmítají jezdit auty), bydlení zdarma (squatting), ekologie a dobrovolnické aktivity.
V ČR tento způsob života není moc obvyklý (ale třeba bude díky Kalouskovi a spol. nakonec nutností ;-) a na lidi přebírající kontejnery se asi bude 90% populace dívat jako na obyčejného "houmlesáka". Ale ve volnomyšlenkářském Holandsku existují již aktivity, kdy supermarkety svážejí potraviny s blížícím se datem expirace na předem určená místa a lidé zaregistrovaní na úřadě dostanou speciální průkazku na jejímž základě si mohou vzít co chtějí-z "odpadků" se může najíst celá rodina na týden. V USA zas supermarkety rozdávají zbylé potraviny bezdomovcům a potřebným, naopak v Británii se supermarkety brání proti freeganům třeba ostnatými dráty.

Mně osobně přijde představa prohrabávání popelnic pořád trochu zvláštní, ale nakonec proč ne. Rozhodně proti tomuto způsobu života nic nemám, nikomu to neubližuje, naopak poukazuje na nesmyslné plýtvání, ničení přírody a celkově na to, jak si nevážíme toho, co máme. A co myslíte vy? Přijde vám to jako zajímavý způsob života nebo něco praštěného až nechutného?

Zdroje a více:
brezova.blog.idnes.cz/c/248533/Freeganismus-odvracena-tvar-kapitalismu.html

http://cista-alternativa.cz/rubrika/freeganismus/

ww.miss-pepper.cz/freeganismus-aneb-kdyz-chcete-zit-zadarmo/

blisty.cz/art/48004.html


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Freeganismus tlapka 11. 08. 2012 - 22:43
RE(2x): Freeganismus marieke 11. 08. 2012 - 23:33
RE: Freeganismus toruviel 12. 08. 2012 - 16:45
RE(2x): Freeganismus marieke 13. 08. 2012 - 00:20