Seznam knih za rok 2008 II.část

13. srpen 2012 | 22.19 |

Reading_by_ZoeWieZoBritská klasická literatura
(Moje povinná na VŠ)

Béowulf

Nejstarší dochovaný epos starověké Anglie (napsán zřejmě anglosaským klerikem, ale odehrávající se ve Skandinávii) o hrdinských činech bojovníka Béowulfa, který se po zabití nestvůry Grendela a jeho matky, kteří ohrožovali dánské království stane moudrým a oblíbeným panovníkem. Dílo bylo roku 2007 zfilmováno s Angelinou Jolie v hlavní roli.
marieke.pise.cz/51522-beowulf.html

Chaucer, Geoffrey: Canterburské povídky

Přes dvacet romantických, komediálních i poučných příběhů, které si během své poutě na místo zavraždění anglického biskupa Becketta vyprávějí středověcí angličtí Pilgrimové. 
marieke.pise.cz/54805-geoffrey-chaucer-canterburske-povidky.html

Defoe, Daniel: Moll Flandersová

D.D. je u nás známý hlavně jako autor oblíbence celých generací mládeže-Robinsona Crusoea, ale napsal více románů. Tento realisticky vyobrazuje život v Anglii v 18. stol. a také v prvních koloniích USA, kde se tehdy mj. posílali angličtí trestanci.
marieke.pise.cz/64824-daniel-defoe-moll-flandersova.html

Golding, William: Pán much

Civilizace je ve skutečnosti jen slupka. Když je člověk nucen z nějakého důvodu žít v divočině (jako parta chlapců-školáků, kteří ztroskotali na neobydleném ostrově) brzy se z něj stává divoch...
marieke.pise.cz/81302-william-golding-pan-much.html

Lawrence, D.H.: Milenec lady Chatterleyové

V době svého vzniku (20. léta minulého stol.) vzbudil román o živočišném vztahu mezi mladou bohatou dámou a jejím hajným velké pobouření. V Anglii v nezkrácené verzi dokonce vyšel až o 40 let později.
marieke.pise.cz/82327-dh-lawrence-milenec-lady-chatterleyove.html

Lewis, Gregory Matthew: Mnich

Toto dílo patří mezi tzv. gotické romány, které se většinou odehrávaly ve strašidelných domech nebo panstvích, objevovali se v nich duchové a čarodějnice, ale také krásné panny a stateční rytíři. Tento strašidelný, ale i romantický příběh odhaluje zejména pokrytectví a hrůzy, které se děly ve středověkých klášterech.


marieke.pise.cz/83877-gregory-matthew-lewis-mnich.html

Malory, Thomas: Artušova smrt

Jedno z převyprávění slavné legendy o králi Artušovi, kouzelném meči Excaliburu, svatém grálu, kouzelníku Merlinovi a dalších. Sám autor, sir, byl také rytíř.
marieke.pise.cz/59895-sir-thomas-malory-artusova-smrt.html
 

More, Thomas: Utopie

Autor tohoto klasického díla dlouho žil na královském dvoře, ale nikdy nesouhlasil s financováním královské rodiny z kapes poddaných, nevolnictvím a dalšími nešvary. Proto se v jeho hlavě zrodila idea státu Utopia a ve svém díle pak popsal, dle svého pohledu, ideální společnost.
marieke.pise.cz/61087-thomas-more-utopie.html

Wilde, Oscar: Obraz Doriana Graye

Jedno z nejznámějších děl rebelského autora plné ironických aforismů, kterými se Wilde proslavil, vypráví o půvabném, ale namyšleném mladíkovi, který se se svým přítelem-malířem domluví, že stárnout nebude on, ale jeho portrét. Když si tak zajistí věčné mládí a krásu, jeho povaha se však změní a pod krásnou tvářičkou se objeví duše ďábla.
marieke.pise.cz/84991-oscar-wilde-obraz-doriana-graye.html


Nezařazené 
(Knížky v jiných rubrikách než Knihomolův koutek)

A.Č. Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda: Nauka o seberealizaci

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek o HK učení, která je však velmi chytlavě a srozumitelně napsaná, že jistě zaujme i ostatní lidi, co se zajímají o duchovní rozvoj, díky pěkně rozepsaným principům jak takovéhoto rozvoje dosáhnout.
marieke.pise.cz/47475-prabhupada-nauka-o-seberealizaci.html

Doležal, Jiří X.: Zkouřená země

Poněkud neobvyklý cestopis o Indii a místních zážitcích (hlavně s kouřením marihuany) kontroverzního novináře (Reflex) JXD. Autor se v něm zamýšlí nad rozdílem mezi českou "pivní" kulturou a životem v poklidných vesničkách, kde pokuřují i mniši.
marieke.pise.cz/89858-jiri-x-dolezal-zkourena-zeme.html

Feist, Raymond E.: Let nočních dravců

První z trilogie Války Temných. Skvělý příběh, který má vše, co má správné fantasy mít.
marieke.pise.cz/52361-raymond-efeist-let-nocnich-dravcu.html

Lukjaněnko, Sergej: Noční hlídka

První ze série o moskevských "hlídkách", které tvoří tzv. Jiní-na první pohled obyčejní lidé, kteří jsou však obdařeni magickými schopnostmi a bojují za udržení rovnováhy mezi dobrem a zlem.
marieke.pise.cz/72600-sergej-lukjanenko-nocni-hlidka.html

Satsvarúpa dása Gósvámí: Prabhupáda

Čtivý životopis indického duchovního učitele, který ve svých 69 letech odplul z Indie do USA s pouhými 8 rupiemi v kapse a přesto rozšířil HK učení po celém světě. Založil také mnoho templů (chrámů), ekologických farem a vydal řadu knih, k nejvýznamnějším patří jeho komentáře k starověkým indickým dílům Bhagavad-Gíta a Šrímad Bhagavatám, kterými se snažil přiblížit pradávnou východní filozofii západnímu světu.
marieke.pise.cz/71253-satsvarupa-dasa-gosvami-prabhupada-icast.html

Zdroj obrázku: DA od autorky ZoeWieZo zoewiezo.deviantart.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře