Anna Anderson

17. srpen 2012 | 23.10 |

V minulém článku této rubriky jsem psala o ruském dobrodruhu Rasputinovi, který se blízce přátelil i s poslední carskou rodinou. Dnešním článkem na ten předchozí volně navážu. Rasputin byl zavražděn bolševiky během divoké revoluce, kdy se z Ruska stal Sovětský svaz a stejně tak i celá carská rodina. V roce 1917 musel tehdejší a poslední ruský car Mikuláš II. s manželkou Alexandrou Fjodorovnou Hesenskou a čtyřmi dcerami a synem odejít do vyhnanství na Sibiř a v roce 1918 do uralského Jekatěrinburgu. V noci ze 17. na 18. července 1918 byla celá rodina povražděna. Jejich kati se nesmilovali ani nad dětmi. Ale zemřely opravdu všechny děti? To dlouhá léta nebylo jisté.
O 2 roky později zachrání mladý policista na březích řeky Sprévy v Berlíně bezprizornou hysterickou ženu, která chce evidentně spáchat sebevraždu skokem do vody. Je přemístěna do psychiatrické léčebny, kde je jí diagnostikována duševní choroba depresivní povahy. Ze začátku nekomunikuje a nikdo neví o koho jde a odkud přišla. Jednodoho dne ale při listování časopisem narazí na článek o posledních Romanovcích a prohlásí, že se jí vrátila paměť a že je Anastasia (čtvrtá z dcer Mikuláše a Alexandry, narozená roku 1901). Prý přežila díky diamantům všitým do korzetu, které odrazily smrtící kulky a jeden ze strážných jí pomohl uprchnout. Své příbuzné se pak vydala hledat do Německa, ale po prožitém traumatu chtěla spáchat sebevraždu. Do Německa tak jsou pozváni příbuzní a známí carské rodiny, aby pomohli potvrdit nebo vyvrátit její identitu, ale nemohou se shodnout. Je však zvláštní, že žena ví o životě zavražděných Romanovců i intimní detaily. Neumí sice rusky, ale to může být způsobeno psychickým otřesem. Po propuštění z léčebny přijímá žena jméno Anna Anderson. Její identita však trápí vědce i příbuzné carské rodiny ještě roky. 
V roce 1927 se zjistí při soukromén vyšetřování na podnět Alexandřina bratra, velkovévody z Hesenska, že Anna/Anastasia je ve skutečnosti duševně nemocná polská děnice Franziska Schanzkowska. Žila pak v různých zemích Evropy a zemřela roku 1984 v USA na zápal plic. Celý život však trvala na svém a soudila se i (neúspěšně) o majetek Romanovců. 
Co jí však hrálo do karet bylo, že za jejího života ještě neexistovaly žádné testy DNA a co víc, teprve v 70. letech byl nalezen masový hrob Romanovců, jenže bez těl careviče Alexeje a právě Anastasie! Ta se nakonec našla až roku 2007 a podle testů DNA nebyla Anna nijak pokrevně spřízněna s nikým z Romanovců, ale ve skutečnosti byla opravdu Franziskou Schanzkowskou. 
Mnoho Rusů ale ani dnes, navzdory všem výzkumům, nevěří, že ostatky z hromadného hrobu jsou pravé. Někteří jsou přesvědčeni, že tajné služby těla zaměnily, jiní, že těla byla brzy po masakru rozleptána kyselinou a spálena, takže ve skutečnosti už neexistují, další, že je rodina pohřbena v Bruselu. 
Ostatky jsou od roku 1998 pohřbeny v petropavlovské pevnosti v Sankt Petěrburku. Ani teď však není jisté, jestli nezůstaly některé skelety v laboratořích pro další zkoumání a vzhledem k tomu, že pravoslavná církev zpochybňuje jejich pravost, jsou neoznačené jménem.

Zdroje (kromě wikipedie jde o starší články, kdy ještě nebyla objevena všechna těla):

mystickacesta.blog.cz/0802/zahady-romanovcu

http://www.meredit.cz/content/view/286/77/

http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Anderson

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Anna Anderson tlapka 18. 08. 2012 - 13:23