Seznam knih za rok 2009 I.část

24. srpen 2012 | 21.22 |

elephant_reading_by_akany89-d5České

Andronikova, Hana: Zvuk slunečních hodin 

Krásná a smutná knížka bohužel velmi předčasně zemřelé autorky je jednou z nejúžasnějších o holocaustu, které jsem kdy četla. Dojemný příběh o tom, jak mladou šťastnou rodinu rozdělila 2. světová válka a transport manželky-Židovky do koncentračního tábora.

Korbař, Tomáš: Tichá hrůza

Povídky v této hororové antologii jsou sice od zahraničních autorů, ale vybral a přeložil český redaktor a překladatel. V tomto skvělém výběru nechybí jména zaručující kvalitu-Daphe du Maurier, Ray Bradbury a další.

Münzer, Jiří: Dospívání nad propastí

Jirka byl před 2. světovou válkou obyčejný a spokojený kluk, který pilně studoval, miloval kulturu a výlety a měl spoustu kamarádů. Jenže byl židovského původu a po nacistické okupaci se jeho život dramaticky změnil...

Pelc, Jan: ...a bude hůř

Jedna z nejkultovnějších českých knih popisující bezútěšný život v normalizačním Československu. Přehlídka marnosti a životem unavených postav, mnohdy i kriminálníků.

Poštulka, Vladimír: Blues pro Stalina

Další sonda do života v komunistickém Československu. Dva příběhy s časovým odstupem 50 let jsou vyprávěny z pohledu Američanů, kteří se tu zamilovali a jeden z nich skončil kvůli své lásce (snažil se ji převést na Západ) dokonce v uranových dolech.

Různí autoři: Literatura o období Protektorátu

K příležitosti 70 let od okupace Česka nacisty jsem tehdy vybrala 3 faktografické knihy popisující život za 2. svět. války v Protektorátu Čechy a Morava. První je o dramatických i všedních dnech tohoto období, druhá o tehdejší kultuře (školství, literatura a filmy) a třetí o osudech těch nejperzekvovanějších-Židů. Všechny knihy napsali renomovaní historici.

Šrámek, Fráňa: Stříbrný vítr

Jeden z nejznámějších románů významného českého impresionisty, který patří i mezi tzv. anarchistické buřiče vyprávějící o věčném konfliktu mládí a stáří a touze po svobodě v upjatém maloměšťáckém prostředí.

Whitton, Hana: Královnin nápadník

Dramatický i romantický příběh z mého oblíbeného období, kdy Británií zmítaly královské boje o moc. Tento je konkrétně zasazen do 16. stol., kdy se o trůn svářily dvě nevlastní sestry-Marie I. zvaná Krvavá a Alžběta I. Tudorovna  (obě dcery Jindřicha VIII.). 

Zdroj obrázku: DA od autorky Akany89 akany89.deviantart.com/

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře