DIKTÁTOR (The Dictator)

3. září 2012 | 22.05 |

Am. komedie, 2012. Hrají: Sacha Baron Cohen (Aladeen), Anna Faris (Zoey), Ben Kingsley (Tamir), Jason Mantzoukas (Nadal) a další. Režie: Larry Charles.

Po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila (kterému je tento film s láskou věnován) je diktátor Aladeen žijící ve fiktivní muslimské zemi Wadiya poslední svého druhu. Mezi jeho záliby patří poslat na popravu každého, kdo se mu znelíbí (včetně vědců, kteří pracují na jeho nukleárních zbraních), ale také animované filmy a sex s hollywoodskými herečkami. Jeho lidé ho samozřejmě ve skutečnosti nemilují, ale zatím se vždycky podařilo zabít jen Aladeenovy dvojníky. Zato okolní svět trne hrůzou, kdy se diktátorovi podaří odpálit své chystané jaderné zbraně a USA ho pozvou na konferenci OSN v New Yorku. Hned první večer je však Aladeen přepadem spiklenci, kteří mu ostříhají jeho poznávací znamení-hustou bradku a vyhodí naprosto bezprizorního na ulici. Na konferenci ho má zastoupit jeho další dvojník, prostoduchý pasáček koz z wadiyských hor.
Aladeen se na ulici seznámí s radikální feministkou ohnivě bojující za lidská práva-Zoey a začne pracovat v jejím veganském obchůdku v centru New Yorku. Když si uvědomí kolik má ve skutečnosti nepřátel, začne mu vyhovovat být někým jiným než krutým diktátorem. Jenže po čase ho zkontaktuje jeho hlavní vědec Nadal, který chce dokončit slíbené zbraně. Aladeen se tak musí rozhodnout, jestli bude pokračovat ve zbrojení a totalitní nadvládě nebo dá přednost životu s pacifistkou Zoey.
Další komedie dnes již kultovního britského komika Sachy Barona Cohena (dále známý jako Ali G, Borat nebo Bruno) si opět nebere servítky a dělá si legraci úplně ze všeho od Arabů přes Židy po Ameriku, i z demokracie samotné (třeba
tohle je dost trefné-nepřipomíná nám to něco?).

A aby to nebyl jen takový nudný popis, přidávám malý dotazníček, který se teď bude objevovat u všech shlédnutých filmů-a na blogu zmíněných knížek, samozřejmě, protože původně jde o dotazníček k bloggerskému projektu Book Challenge-Books in My Thoughts.

1. Proč jsem si vybrala právě tento film?
Protože jsem měla chu na nějakou oddechovku a hodně známých psalo, že se u toho nasmáli (já taky :-).

2. Definujte film až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).
Parodie, nekorektnost.

3. Definujte film jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Dělat-si-legraci-ze-všeho (ok, není to jedno slovo :-D).

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Určitě se Zoey, protože máme podobné názory na svět a takový obchůdek jako ona bych si chtěla otevřít! Very Happy Zato bych nechtěla být diktátorem (jakýmkoli)-připadá mi smutné, když někdo z touhy po bohatství a moci ničí celou svou zemi a její obyvatele, neudělá pro nikoho nic dobrého (i když propaganda zní jinak) a ve skutečnosti je vlastně nenáviděný. Musí to být strašně zbytečný život, tohle. 

5. Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout, a už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Jak už jsem psala několikrát-že mu není nic svaté a některé narážky (a už na kohokoli nebo cokoli) jsou fakt trefné.

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na filmu vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba ve filmu, ale třeba i v chování postav.
Některé gagy mi přišly až moc bláznivé, mám raději (jak to říct)-solidnější (?) humor, ale i tak jsem se pobavila.

The-Dictator-008

The Dictator 2

The-Dictator-2

the-dictator-review_320

Zdroj obrázků: Google


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře