Tento stát škodí lidem

5. září 2012 | 20.11 |

Můj (zřejmě idealistický :-/) názor je, že stát by měl v první řadě podporovat občany. Tzn. podporovat zaměstnanost, podporovat podnikání i malé živnostníky, podporovat mladé lidi v zakládání rodin, podporovat vzdělání, podporovat důchodce, kteří si ještě chtějí přivydělávat a nenechat je na ulici jen proto, že někteří už prostě pracovat nemůžou, podporovat vzdělání, podporovat sociálně potřebné (nejen jistou skupinu obyvatel, která si pořídí deset dětí, aby mohla žít z dávek) a zdravotně postižené. Tato vláda dělá všechno přímo naopak.
Dnes bylo po dlouhých vyjednávaních schváleno zvýšení daní, ačkoli ekonomové varují, že v době recese je to nesmysl a ničemu to nepomůže. Navíc už letošní první zvýšení daní (DPH) nezpůsobilo zázračný příliv do státního rozpočtu, ale naopak-kupní síla klesla i ochota daň platit. 
Vím, že třeba ve Skandinávii se platí hodně vysoké daně, ale lidé za to mají něco na oplátku, třeba lepší služby. Tady se všechno rozkrade a ve výsledku z toho máme h....o. Co tedy naše vláda plánuje?

Zvýšení DPH na 15 a 21%

Letos se zdražování kvůli zvýšení DPH týkalo potravitn, léků, tepla, dopravy a tiskovin, příští rok se zdraží úplně všechno. Jak už jsem psala, současné zvýšení DPH se zatím nevyplácí. Přesto jde naše vláda hlavou proti zdi.

Milionářská daň a pojistné

Týká se lidí s příjmy nad 100 000 měsíčně a lidem s příjmy nad 150 000 měsíčně skončí i osvobození vysokých příjmů od zdravotního pojištění.
Nejsem teda bohatá a nikdy asi nebudu, ale s tímhle nesouhlasím. Proč "trestat" někoho za to, že hodně vydělává? (Jestli ti lidé zbohatli poctivě nebo ne, to je jiná otázka). Navíc právě velké a prosperující firmy a podnikatelé mohou nabízet dobrá pracovní místa. Když jim bude stát házet klacky pod nohy, tak se to projeví i v tom, že třeba nebudou přijímat nové lidi.
Sami politici sice vydělávají hodně, ale myslím, že zrovna oni si tohle zdanění nějak obejdou :-/

Paušály živnostníků

Živnostníci si buď budou muset zaplatit účetní a vykázat všechny náklady nebo se vzdát některých daňových slev (na dítě nebo nepracující manželku/manžela), neřemeslníci a nezemědělci budou navíc smět paušál využít jen do příjmu 2 miliony ročně.
V poslední době znám kolem sebe hned několik malých živnostníků, kteří museli podnikání oficiálně zrušit, protože se jim to prostě nevyplácelo. Místo toho, aby je stát podporoval v (i malém) podnikání, tak hned začal natahovat pazoury. Vidí jen to, že jste si třeba tento rok vydělali o dost víc než loni a hned vám zvýší socku a zdravotní, ale nevidí, že jste si z těch peněz navíc koupili třeba nové firemní auto, stroje nebo správu webových stránek.

Pracující důchodci

Kdo bere důchod a zároveň pracuje, bude automaticky připraven o daňovou slevu na poplatníka 24 840 Kč ročně a zaplatí tak vyšší daň z příjmu.


Tohle mi přijde nejhnusnější. Místo toho, aby stát podporovat důchodce, kteří ještě mají sílu a chuť pracovat, tak je významně znevýhodní. 

Dále se zvýšení dotkne zemědělců (zrušení tzv. "zelené nafty"-stát by měl podporovat i vlastní zemědělství, abychom nemuseli kupovat jen cizí potraviny, ne?), zvýší se daň z převodu nemovitosti, méně lidí dosáhne na nový příspěvek na bydlení, více se zaplatí za elektřinu, důchody porostou pomaleji atd.
 

Zdroj: článek v dnešní MF Dnes Vláda ordinuje vyšší daně, slíbí za to pomalejší zadlužování od Jitky Vlkové (online jsem tento přímo nenašla, ale např. zde a zde.

Kalousek a Nečas pořád připomínají, že musíme hledět do budoucna a že se nám v budoucnu všechno tohle zdražování vrátí tím, že země nebude zadlužená. Ale vzhledem k tomu, jaký bordel se ve vládě děje a jak házejí lidem klacky pod nohy a sami se drží a rochní u koryt, je tohle tvrzení už jen k smíchu. Navíc když jich se to netýká, ani platy si nesníží, aby trošku napomohli oddlužování. Nebo kdyby přestali rozkrádat majetek a brát úplatky. Ať se zeptají podnikatele, který kvůli nim musel zrušit živnost a jít na pracák. Mladých lidí, kteří se v této nejisté ekonomické situaci a věčném zdražování bojí založit rodinu (rodina je prý základ státu, ale ten náš podkopává i tohle). Člověka, kterému je teprve přes 40, ale už má problém najít práci. Důchodce, který celý život poctivě pracoval a teď ho ještě odřou. Jestli si myslí, že lidé budou skákat radostí, že se někdy za x let naše země oddluží, ale mezitím ti obyčejní budou x let s prominutím žrát trávu, tak asi spadli z jahody. Jasně, daně neplatí rád nikdo, ale šťastní a motivovaní občané by je pořád platili radši než v tom marastu tady.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tento stát škodí lidem cukrenka®svetu.cz 05. 09. 2012 - 20:35
RE: Tento stát škodí lidem boudicca 05. 09. 2012 - 20:56
RE: Tento stát škodí lidem marieke 05. 09. 2012 - 21:10