Sedmero krkavců

22. září 2012 | 23.41 |

raven_in_moonlight_rightČeská pohádka, 1993. Hrají: Mária Podhradská (Bohdanka), Michal Dlouhý (princ Vratislav), Ivana Chýlková (Milada), Boris Rösner (Chrt), Radoslav Brzobohatý (Bohdančin otec), Jana Hlaváčová (Bohdančina matka) a další. Režie: Ludvík Ráža.

Zfilmovaná pohádka na motivy Boženy Němcové. Pro ty, co potřebují osvěžit paměť-žili byli manželé, kteří měli sedm synů. Jednoho den ale svou matku tak zlobili, že je ve vzteku proklela a oni se proměnili v sedm krkavců. Brzy poté se manželům narodila dcera, krásná a hodná Bohdanka. Když se jednoho dne dozvěděla o tom, že měla bratry a co se s nimi stalo, rozhodla se je najít a zachránit. Po strastiplném putování se s nimi konečně setká a bratři-krkavci jí řeknou, že je může vrátit do lidské podoby jen když každému ušije košili z kopřiv a celou tu dobu nesmí promluvit ani slovo.
Bohdanka na košilích pilně pracuje v lesní jeskyni, kde ji potká princ Vratislav, který se svou zlou sestrou Miladou, která ho chce jen pro sebe, žije na blízkém zámku. I když si princ myslí, že je němá, zamiluje se do Bohdanky a vezme ji na zámek. Milada krásnou dívku nenávidí a všem se snaží namluvit, že je to čarodějnice, protože jen mlčí a sedí u kolovrátku. Její ďábelský plán jak se Bohdanky zbavit vyvrcholí, když děvče porodí princi syna.
To k původní pohádce, teď k jejímu filmovému zpracování (mimochodem, česky byly natočeny dvě a oboje od stejného režiséra, první adaptace je už z roku 1967). Musím se přiznat, že v dětství mě tento film asi minul, protože si ho nevybavuju. A nevím, jestli bych jej jakožto dítko ocenila, protože spíš než pohádka je to temné středověké drama místy s atmosférou
Kladiva na čarodějnice, děsivými postavami a psychopatickou ženskou, která ke svému bratrovi evidentně cítí incestní náklonnost.
Přijde mi ale nefér, že na čsfd má tak málo hvězdiček-právě proto, že divákům vadilo, že to není klasická pohádka, ale spíš horor, kde se fakt bojíte, jestli to opravdu skončí happy-endem. A nutno dodat, že celkově Němcové pohádky žádné slaďárny nejsou. Hereckému obsazení nelze nic vytknout, zejména záporákům. Ivana Chýlková hraje strašnou bestii a Boris Rösner se v postavě jejího poskoka, znetvořeného skřeta evidentně také vyřádil. 
Slavná jména doplňují Hlaváčová a nedávno zesnulý Brzobohatý a autorem krásné filmové hudby je Petr Hapka.
Více v doplňujícím dotazníčku:

1. Proč jsem si vybrala právě tento film?
Ani nevím, nějak jsem se k němu doklikala, když jsem si procházela čsfd.

2. Definujte film dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).
Krutost x něha.

3. Definujte film dvěma slovy (slovesem nebo citoslovcem).
Nenávidět x milovat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Tak samozřejmě se mi líbili ti hodní, tedy Bohdanka a Vratislav. Ale Vratislav byl oproti Bohdance trochu slaboch, který svou sestru poslouchal až moc, Bohdanka by se pro bratry sice taky rozkrájela, ale dělala to z lásky a aby je mohla přivést zpět nešťastným rodičům.
Rozhodně bych nechtěla být zlou a šílenou Miladou a vystrašenými poddanými.

5. Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Co se týče příběhu tak Bohdančina obětavost, co se týče zpracování tak krásná příroda (Pálava, Macocha, Janohrad) a zaujalo mě i vykreslení zámku-také velký rozdíl oproti jiným klasickým pohádkám, kde je na zámku nebo hradě všechno třpytivé a přepychové, tady mají interiér naopak prostý a k večeři jedí polévku s chlebem.

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na filmu vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba ve filmu, ale třeba i v chování postav.
Jak už bylo zmíněno, na pohádku poněkud temná atmosféra.

Zdroj obrázku: tinyurl.com/d6ctje8

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře