Foo Fighters

26. září 2012 | 22.52 |

Rocková kapela z města grunge-Seattlu vznikla v letech 1994-95. Důvodem vzniku byly vlastní skladby Davea Grohla, bývalého bubeníka Nirvany. Psal je ještě za života Kurta Cobaina, ale tomu se nelíbily, proto je nahrával po domácku a zvládl sám nahrát zpěv i všechny hudební nástroje a teprve potom Dave přibral další muzikanty, aby mohli dělat koncerty. Tyto songy se objevily na debutovém eponymním albu FF z roku 1995.
Skeptici a kritici čekali od nové kapely (jejíž název je odvozen od označení neidentifikovatelných létajících objektů, jejichž výskyt hlásili Spojenci za 2. světové války hlavně nad Německem a Japonskem) jen napodobeninu Nirvany, která se vzhledem k její kultovnosti stejně už neprosadí, ale FF jim vytřeli zrak. Čtyři z jejich alb získaly cenu Grammy, jejich písničky se objevily na různých soundtracích (např. Godzilla, Thor, Mission: Impossible 2, Vřískot 2) a pořádají velké a vyprodané koncerty.
Současnou sestavu, která se mnohokrát měnila, tvoří samozřejmě frontman Dave Grohl (kytara, zpěv), Taylor Hawkins (bicí, vokály), Chris Shiflett (kytara, vokály), Nate Mendel (basová kytara-kromě Grohla jediný původní člen kapely) a Pat Smear (kytara-ve skupině také vystupoval od začátku, ale odešel už roku 1997, vrátil se loni).
Na koncerty s FF také jezdí muzikanti, kteří hrají na další nástroje, jako piano, klávesy, akordeon, housle nebo cello.
Od roku 1995 nahráli FF 7 alb (nejnovější, Wasting Light, je z loňska), jednu živou nahrávku a v letech 2002-2011 7 DVD. 
Co se týče stylu hudby, Grohl přiznává, že Kurt Cobain jeho skládání ovlivnil. "Díky Kurtovi jsem spatřil krásu minimalismu a důležitost hudby, která je odhalená až na kůži," řekl. Dále říká, že miluje hudbu, nehledě na to, zda je to Beatles, ABBA, Queen nebo punk rock. Dále jej ovlivnily kapely Flipper, Black Flag, Knack nebo Bay City Rollers. Většinou je muzika FF označována za alternativní rock, hard rock a tzv. post-grunge.
Hlavní ale je, že je chytlavá, melodická a moderní. Proto si FF zasloužili hned několik prestižních cen Grammy-4 za nejlepší rockové album, 3 za nejlepší hard rockové songy, 1 za video, 3 ceny známého rockového magazínu Kerrang! a loni cenu MTV za nejlepší rockové video k písni Walk.

Pár písniček:

Learn to Fly www.youtube.com/watch

All My Life (asi moje nejoblíbenější od nich) www.youtube.com/watch

Best of You www.youtube.com/watch

Times Like These www.youtube.com/watch

Monkey Wrench  www.youtube.com/watch

Walk www.youtube.com/watch

Everlong (acoustic, live) www.youtube.com/watch

Big Me (live) www.youtube.com/watch

Walking After You www.youtube.com/watch

I'll Stick Around www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře