Priessnitz: Sny

17. říjen 2012 | 22.00 |

Dnes již kultovní alternativně rocková (přesahující i do žánrů jako gothic rock nebo post-punk) kapela vznikla na přelomu 80. a 90. let jako nástupce punkové skupiny Chlapi z práce. Název si dali podle Vincenze Priessnitze, který založil světoznámé lázně v Jeseníku, odkud kapela pochází. Jejich původ se odráží i v mnoha textech o přírodě, proto se jim někdy přezdívá "mágové z hor". Od roku 1992 do roku 2006 vydali zatím 8 alb. Současnou sestavu tvoří Jaromír Švejdík (zpěv), Petr Kružík (kytara), Petr Víša (baskytara) a Zdeněk Jurčík (bicí).
Zpěvák Švejdík (používající i pseudonym Jaromír 99) je známý také jako výtvarník. S Jaroslavem Rudišem spolupracoval na komiksu Alois Nebel (i na jeho filmové verzi) a vytvořil storyboardy k filmům Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Grandhotel. Dále je třeba autorem komiksu Bomber a stál u vzniků projektů Umakart a stuckists.
Jako song pro dnešní den jsem vybrala nádhernou písničku, která dodnes patří k jejich největším hitům, z debutového alba Freiwaldau (1992). Zajímavostí je, že režisérem rovněž skvělého klipu je David Ondříček.
Oficiální stránky kapely: 
www.priessnitz.com/
Stránky J.Š.: jaromir99.blogspot.cz/
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře