Co můžeme dělat?

9. listopad 2012 | 20.17 |

Brzy to bude přesně na den 23 let, kdy v tehdejším Československu skončila komunistická diktatura. Od té doby máme svobodu slova, nemáme politické vězně a nemusíme čekat ve frontě na banány. Ale máme opravdu demokracii? V poslední době to tak přestává vypadat. Stejně jako v totalitních zemích o nás rozhodují nikým nevolené strany (LIDEM, kteří sedí u korýtka...teda v parlamentu, aniž by je tam někdo zvolil), popř. rovnou lidé, kteří asi nebudou čistí (DPH mj. pomáhal schválit poslanec stíhaný za korupci, více o tom psala Lúmenn zde ). Tak se ptám-co s tím budeme dělat? Je snad normální, aby o 10 milionech lidí rozhodovala "elita", která má na rukou kdejakou špínu? Nebo strany, které ani nebyly zvoleny? To je velký krok zpátky. Na rozdíl od diskutérů na novinkách apod. však nefňukám, že za komunistů bylo líp. Naopak, myslím si, že tento marast je důsledkem 40 let prohnilé vlády a bude to chtít ještě pár let, než do politiky zamíří i slušní lidé. Zatím je většina našich politiků stejná jako bývalí aparátčíci, nehledě na to, že někteří sami byli v tehdejší KSČ. 
Můj přítel si myslí, že lidi neudělají nic. Jenom si zabékají na internetu jaká je to hrůza. A je zvědavý, kde bude strop-až bude DPH 80%? Nebo zas lidi řeknou, že Kalousek je debil, zanadávají si v hospodě a hotovo? Ne, že bych to nedělala taky :-))) ale proto se ptám, co byste navrhovali. Poslední volby už ukázaly, že lidi jsou touhle vládou znechucení. Nemám radost z úspěchu komunistů, ani bych je nikdy nevolila, ale tahle vláda si za to z velké části může sama. A poučila se? Kdepak. Naopak okamžitě schválila vyšší DPH (mimochodem, víte, že do této novely mj. patří, že důchodci, kteří si přivydělávají, přijdou o slevu na dani? Tomu říkám podpora zaměstnanosti a seniorů!), církevní restituce nebo
tohle (nejen, že tak dali opět více pravomocí těm jejich státem placeným zlodejům, ale de facto se zřejmě snaží o likvidaci rodin a manželství-kdo tohle riskne? I kdybych byla nevím jak zamilovaná a manželovi věřila, tak v dnešní době, kdy má dluhy skoro každý bych se fakt bála, že mi exekutoři ukradnou...pardon, zabaví, MŮJ majetek kvůli dluhům manžela-nebo manžel se může bát téhož u mě).
Před pár dny mi napsal jeden známý: "Nechceš jít do politiky? Můj hlas bys měla - sice se asi neshodneme ve všem (ale s kým se člověk shodne opravdu ve všem?), ale ve většině věcí určitě jo. A nedělám si srandu - myslím to vážně." 
:-)))) Což o to, už uvažuju, že bych se po škole přihlásila do nějaké strany (i když nevím, no, na politiku jsem asi moc velký anarchista :-D), protože je to lepší než sedět s rukama v klíně, ale pak jsme se dobrali k otázce, do jaké vlastně? Malé strany se do parlamentu jen tak nedostanou (a když už, tak je tady riziko, že se z nich vyklube něco jako VV), ve velké je zas těžší prosadit něco nového.

A co když politika dřív nebo později semele každého? Co když je vážně tak snadný zvyknout si na vysoký standard (mimochodem, za co vlastně poslanci berou tolik peněz? Zachraňují snad životy jako doktoři, sestřičky, záchranáři nebo hasiči?) a zapomenout na to, jak se žije obyčejným lidem? Co je pak na tom vzít si nějaký úplatek, když mi to stejně projde a koupit si další audinu? Něco v tý politice asi bude, že to tolik lidí zkazí. Nebo tam chodí jen hajzlíci, kteří byli nemorální už předtím, to je druhá (ale vlastně podobná) věc.
Ale já tu šanci vidím v nás mladých. Když padli komunisti, má generace (80. léta) byly ještě děti, které vyrostly v demokratické společnosti a nejsou poznamenané tím, co se dělo za totality. Nečas, Kalousek a spol. přece nemůžou vládnout pořád (teda aspoň se za to modlím) a jednou do politiky i ta mladší generace přijde. Pak tedy doufejme, že se nenecháme semlít tou špínou a začneme jinak, hlavně slušně. Pokud to ani pak nepůjde, tak je celá politika asi fakt něco prohnilého, stát ve státě, kde je obyčejný člověk na poslední místě (aspoň tady to tak vypadá).

Přidávám obrázek, který jsem dnes našla na FB:

horacek
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Co můžeme dělat? cartkovova 09. 11. 2012 - 22:27
RE: Co můžeme dělat? spytihnev-vlidny 10. 11. 2012 - 23:30
RE(2x): Co můžeme dělat? inenaso 14. 11. 2012 - 07:06
RE: Co můžeme dělat? tlapka 11. 11. 2012 - 10:14
RE: Co můžeme dělat? marieke 11. 11. 2012 - 11:09