Marie Michlová: Smrt Múz

15. listopad 2012 | 23.54 |

Není zvykem, aby tak mladí autoři (Marie Michlová je ročník 1989) vydávali obsáhlé historické romány. A už vůbec ne, když je začnou psát v pouhých 15 letech. Autorka na románu Smrt Múz skutečně pracovala 8 let. Začala na gymnáziu a později jako studentka historie na FF UK začala hledat a zkoumat i skutečné historické prameny, aby byl příběh co nejreálnější. Psala si s odborníky na život sira Waltera Scotta, jednoho z nejvýznamnějších skotských literátů (např. romány Ivanhoe nebo Waverley), pobývala na skotském zámku Abbotsford, kde Scott žil a často ho zde navštěvovali zeť John Gibson Lockhart a přítel James Hogg (také významní spisovatelé) a četla jejich zachované deníky a dopisy.
Nejedná se však o žádné suchopárné faktografické dílo, naopak, celá kniha je prodchnuta jemným humorem (já jsem se hodněkrát uchichtla nad "hláškami" postav i nahlas), je čtivá a seznamuje čtenáře s životem v Británii (ale i Francii nebo Itálii) 19. stol., hlavně v uměleckých kruzích.
Hlavní hrdina knihy je však fiktivní, s naprosto obyčejným jménem-John Smith. Narodil se na konci 18. stol. a jeho dědeček, vzdělaný světácký muž, snil o tom, že z vnuka bude slavný básník. Od malička vedl Johna k poezii, ale toho básničky nebavily. Vlastně ho nebavilo nic. Poté, co nedokončil studium medicíny, odstěhoval se do Londýna. Nejprve pracoval v novinách, ale odtud ho vyhodili a nakonec se rozhodl, že přece jen psát bude-ale romány. Ty mu vydával jeho bohatý bratr, majitel nakladatelství. Tak se John seznámil s velikány své doby, kteří jsou v příběhu skvěle a do detailů popsáni-mj. s básníkem Georgem Gordonem Byronem se kterým měl intimní poměr, již zmiňovanými literáty Scottem, Lockhartem a Hoggem, v knize se objevují i další slavné postavy té doby z uměleckého i politického prostředí-Victor Hugo, Émile Zola, Charles Dickens, Ben D'Israeli a další.
John měl celý život dva sny-získat prestižní literární cenu Geoffreyho z Monmouthu (na jejím prvním předávání, kterého se zúčastnil, hodil po Byronovi shnilé jablko a tato událost ho provází do konce života) a založit rodinu. Ačkoli byl několikrát zamilovaný-do slepé manželky svého přítele ze studií medicíny, které pomáhá i vychovávat její spoustu dětí, básnířky, malířky a několika dalších výrazných ženských postav, nikdy se mu nepoštěstilo. Po Scottově smrti se uchýlí na francouzský zámek, který zdědil po jedné ze svých manželek. Když se po více než 30 letech vrací do Británie a Francie je šokován a rozesmutněn novou průmyslovou dobou a nostalgicky vzpomíná na své již dávno zemřelé přátele-velikány romantismu, kteří už dlí v literárním ráji.
Tento skvělý příběh rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány odehrávající se v Británii a zajímají se o život literárních velikánů. Nutno dodat, že to však nebyli žádní svatoušci, ale lidé s úplně normálními nešvary-často prostopášní, milující alkohol nebo tehdy velmi oblíbené opium a mnohy i navzdory své slávě nešťastní.

Ale právě tento hluboký vhled do jejich života činí Smrt Múz (což je podle Johna Smithe nemoc, kterou trpí básníci, jenž si uvědomili, proč jsou uznávaní) tak čtivou.


O autorce:

M.M. se narodila 13. června 1989 v Praze. Po osmiletém gymnáziu získala Bc. titul na FF UK v oboru historie (její bakalářská práce byla na téma Vnímání narkotik britskými vědci a společností v první polovině 19. století) a nyní pokračuje na Mgr. studiu, kde se zaměřuje na kulturní dějiny Británie (hlavně Skotska) v 18. a 19. stol. a na dějiny medicíny. Pracuje na diplomové práci Hidalgo aneb Životopis Johna Gibsona Lockharta.
Kromě tohoto románu byla vydána i její odborná publikace Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945 na jejíž přečtení se moc těším a určitě pak o ní taky něco napíšu.

Další recenze Smrti Múz:


aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml

respekt.ihned.cz/c1-56902130-zivot-a-dilo-romantickeho-prostopasnika

benskala.blogspot.cz/2012/11/marie-michlova-smrt-muz.html

Rozhovor s autorkou: www.cuni.cz/IFORUM-13296.html

Ukázka z knihy: art.ihned.cz/knihy/c1-56031460-marie-michlova-smrt-muz

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Marie Michlová: Smrt Múz marie* 16. 11. 2012 - 09:54
RE: Marie Michlová: Smrt Múz marieke 16. 11. 2012 - 10:03
RE(2x): Marie Michlová: Smrt Múz marie* 16. 11. 2012 - 10:20
RE: Marie Michlová: Smrt Múz marieke 16. 11. 2012 - 11:58