Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita

27. listopad 2012 | 12.01 |

3005Jak věrní čtenáři vědí, o ultrapravicovou scénu se zajímám už dlouho (ne teda jako aktivista :-D). Nedávno se jeden z představitelů českého neonacismu, Vladimír Skoupý, uchlastal doma k smrti. No, já to říkám pořád, že je divný, jak jsou ti naši hrdí bílí bojovníci strááášně proti drogám, ale chlastají jak hovada. Alkohol asi není droga. Ale to jen tak pro zajímavost.
Nikdy jsem tu ale ještě nepsala o Danielu Landovi, teď už kejklíři Žitovi 44. Proč? Ani nevím. Asi proto, že se mi tu nechce řešit, jestli je nácek nebo není nácek. Každý má svůj názor a stejně bychom se ničeho nedobrali. Já ho osobně neznám. Abych pravdu řekla (teď mě pravověrní pankáči a antifáci ukamenují, ale já se nikam neškatulkuju-poslouchám prakticky vše, dokonce i dechovku, klezmer je dechová hudba) jeho sólové písničky mi nevadí. Hudebně nejsou špatné a občas má i zajímavé texty. S jedním bývalým jsme ho poslouchali dost často. Nebyl to teda nácek. Ani si nemyslím, že všichni jeho fanoušci jsou náckové. Hodně lidí vyrůstalo na Orlíkách (i v mém okolí) a nechodí hajlovat do ulic ani neuctívají Ádu. K Orlíku se vyjadřovat nebudu, to jde mimo mě (ale jakkoli tu hudbu nemám v plánu obhajovat, tak do pravověrných náckovských kapel to má daleko, navíc tehdy byla skinheadská a punková scéna úzce propojena, i některé punkové kapely tehdy zpívaly rasistické texty), ale věřím, že na přelomu 80. a 90. let ho v Československu poslouchalo hodně mladých a chodilo na koncerty, protože to bylo prostě něco nového a sem tam si ho dodnes s nostalgií pustí. Proč ne. Prostě když někde slyším Landovu sólovou písničku tak nepřepínám ani nenadávám a sama je nevyhledávám.
Mám ale potřebu se vyjádřit k (teď už) Žitovu projevu na letošním Slavíkovi, protože momentálně hýbe společností, kterou rozdělil na dva tábory. První tleskají, že tak skvělou řeč dlouho neslyšeli a jejich oblíbenec řekl přesně to, co si půlka národa myslí. Druzí usoudili, že se ten starý nágl definitivně zbláznil a náckem bude furt, když nosí na mikině symbol, jenž byl také znakem 6. horské divize SS "Nord" a je fascinován germánskými runami (nic samozřejmě proti runám, ale víme, že náckové pro své účely dokážou využít všechno, včetně starověké svastiky, která se objevovala už v hinduismu a buddhismu) a že může být nebezpečný. Já jsem tak na pomezí. Nějak nechápu, co bylo na tom projevu tak strašně hlubokomyslného, že lidé plesají. Nemá rád komunisty a je zklamaný, že je tolik lidí volí. To jsem pochopila, fajn. Ale zbytek? Nadávky a výhrůžky. (Pravda, pobavil mě kohout a hlavně jak se některé Selebrity v hledišti tvářily). Proto nechápu euforii části národa (schválně jsem si pročetla Žitovu fanpage na Facebooku) typu: Díky, jsi náš nový Hus (Žižka)! Eh? Na žádném Husově kázání jsem teda nebyla, ale nějak se mi nezdá, že by tam vykládal něco v tom smyslu, že jestli lidi vystoupí proti jeho králi nebo budou otravovat jeho rodinu tak bububu.

Možná ten Žižka, to byl asi větší ranař. Chápu, že paparazzi a šílení fanoušci musí být peklo, ale s tím musí mediálně známá osobnost počítat. Pořád ale nechápu, kde byl teda v tom projevu ten obrozenecký smysl a hluboká myšlenka. Třeba mě někdo poučí.
Na druhou stranu si nemyslím, že by byl Žito nějak extrémně společensky nebezpečný. Samozřejmě, může být (třeba i nechtěně) vzorem pro kdejakého pošahaného nácka a ultrapravicová scéna by se neměla podceňovat (i když my tady vlastně žádné neonacisty nemáme, to jsou všechno jen hrdí bílí vlastenci a kdo s nima nesouhlasí tak je feťák nebo komouš, že), ale v dnešní době (konkrétně od voleb v květnu 2010) vidím nebezpečí hlavně jinde. Už vám asi, vzhledem ke zmínce o volbách, došlo kde. Ve vládě. Tam jsou opravdoví zločinci a mafiáni. Že mají sako, kravatu a vystudované školy? Pcha. Jejich vyjadřování není většinou o moc lepší než jak mluví dlaždici v hospodě čtvrté cenové a násilničtí jsou taky, viz Kalouskovo zfackování mladíka na ulici. Ale největším nebezpečím jsou jejich antisociální zákony, které nás brzy úplně vysají. Z tohohle marastu, kam nás současná vláda dovedla, nás asi fakt zachrání jen blaničtí rytíři. Ale nemyslím, že to bude zrovna Žito a jeho thajboxeři.
A co myslíte vy? Uvítám všechny (slušné a smysluplné!) komentáře.

PS: Když už jsem tu zmínila Slavíka. Na tu estrádu se nedívám, Žitův projev jsem si na druhý den našla na Youtube-kdyby ještě někdo neviděl tak zde a výsledky a komentáře si akorát vždycky pak přečtu na netu. Asi fakt bude konec světa, když Božský Kája nedostal zlatýho Slavíka. Letos vyhrál Klus, kterýho mám moc ráda a chtěla jsem se ještě vyjádřit k tomuhle-hodně lidí píše, že Klus vyhrál díky jednomu hitu a brzy zmizí v propadlišti dějin. Pravda, kdybych byla nucena poslouchat česká komerční rádia (třeba v práci) tak mi asi Pánubohu do oken taky bude lézt na nervy. Naštěstí se mi díky tomu, že to poslouchat nemusím, ještě hodně interpretů nezprotivilo. A tahle písnička není jediná! Tomáš vydal už 3 alba a co víc, na to jak je mladej, tak všechny jsou kvalitní  a pro mě je hit každá jeho písnička! Doufám, že se mu bude dařit i nadále-a nejen ve zprofanovaném Slavíkovi.

Zdroj obrázku: adventuretime.wikia.com/wiki/File:3005.jackie-chan-meme-why.jpg

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita ryegrass* 27. 11. 2012 - 16:22
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita tlapka 28. 11. 2012 - 19:13
RE(2x): Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita newold®blbne.cz 29. 11. 2012 - 07:21
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita spytihnev-vlidny 02. 12. 2012 - 22:04
RE(2x): Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita marieke 02. 12. 2012 - 23:17
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita cartkovova 07. 12. 2012 - 17:24
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita libor 08. 12. 2012 - 15:21
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita vladimír 09. 12. 2012 - 16:07
RE: Vskutku kouzelný projev kouzelníka Žita mixx 27. 12. 2012 - 20:31