Povstaň, Temnoto! :-D

2. prosinec 2012 | 23.13 |

1076627468Pár veselých a pozitivních písniček, abychom si zpříjemnili to čekání na konec světa :-D Ne, teď vážně, v poslední době jedu na vlnách dark ambientu, industrialu a vůbec toho nejtemnějšího z hudebních hlubin, takže mimo fandů podobné hudby radši neklikejte :-)

Deutsch Nepal je projekt švédského muzikanta Petera Anderssona, který mj. působil v projektech Lina Baby Doll, Njurmännen, Frozen Faces a dalších. DN patří k pilířům kultovního švédského labelu Cold Meat Industry (u kterého svá alba vydávají nebo vydávali i Raison d'être, In Slaughter Natives, Ordo Rosarius Equilibrio, Brighter Death Now a další) a první album u něj vydal již roku 1992. Zatím poslední je z loňska.
Název projektu je podle jedné písně legendární německé krautrockové kapely Amon Düül II. Vybraný song je ze staršího alba Benevolence (1993).

Raison d'être je projekt dalšího švédského muzikanta, který se shodou náhod jmenuje jako ten předchozí z DN-tedy Peter Andersson. Je představitelem i jiných projektů, např. Stratvm Terror, Necrophorus, Atomine Elektrine a mnoho dalších, ale Raison...je nejznámější a nejkultovnější. Hudba Raison... je kromě dark ambientu ovlivněna prvky drone (experimentální minimalistický hudební žánr typický trvalým stejným zvukem), industrialem, církevními hymny (gregoriánskými chorály) a také pracemi švýcarského psychoterapeuta C. G. Junga.
Od roku 1992 vydal Raison...mnoho kazet, VHS, alb i singlů, zatím poslední CD je z roku 2009. Vybraný song je z alba Within the Depth of Silence and Phormations (1995). 

Americký hudebník, původem z Walesu, Brian Williams je se svým projektem Lustmord jedním ze zakladatelů dark ambientu vůbec, začal působit už v roce 1980. Jeho sugestivní hudba se inspiruje strašidelnými zvuky z jeskyní, krypt, podzemních tunelů i jatek, využívá nízkofrekvenčních tónů, rituální šamanské prvky i tibetské lesní rohy. Výsledkem jsou apokalyptické vize, pocity samoty, zpustošení. I přes tak neobvykle temnou muziku je Brian velice uznávaný a podílel se i na soundtracích k 44 filmům (např. Underworld, The Crow, Basketball Diaries).
První desku vydal roku 1984, zatím poslední před 3 lety. Vybraný song pochází ze soundtracku ke krátkometrážnímu mysterióznímu snímku Zoetrope (1999).

Agonoize je německá kapela řadící se mezi žánry aggrotek, dark electro nebo také "hell-electro". Skupina vznikla před 10 lety a sestavu tvoří Chris L., Mike Johnson a Oliver Sengner. Od té doby vydali několik alb a EP, poslední zatím v roce 2009. Jejich texty o sexu, drogách, sebevraždách a podobných rozkošných tématech je samozřejmě třeba brát s nadsázkou. 
Vybraný song je z alba 999 (2005).

Britská kapela Clock DVA se od svého vzniku již v roce 1978 stala legendou industrialu, postpunku, cyberpunku a EBM. Skupinu založili Adolphus "Adi" Newton a Steven "Judd" Turner. Za dlouhou dobu jejího fungování se zde vystřídala řada muzikantů. Neobvyklý název kapely typické atmosférickou, temnou a hutnou hudbou, která se z novoromantismu a raného industrialu dostala až k elektronice a občas i technu, byl inspirován ruštinou ovlivněným slangem, který používal ve své kultovní knize Mechanický pomeranč (v originále A Clockwork Orange) spisovatel Anthony Burgess.
Za dobu své existence vydali Clock DVA řadu kazet, alb, EP, živáky i kompilace. Vybraná píseň pochází ze stejnojmenného alba Buried Dreams (1989). 

Ordo Rosarius  Equilibrio vznikli roku 1993 po ukončení předchozího projektu Archon Satani. Současnou sestavu tvoří zakladatel ORE, Tomas Pettersson a jeho partnerka Rose-Marie Larsen, kterí nahradila Tomasovu bývalou přítelkyni a také členku projektu Chelsea Crook. Na koncertech je doprovázejí muzikanti z dalších dark ambient a neofolkových švédských a německých kapel jako In Slaughter Natives, No Festival of Light nebo Hekate. 
Hudba ORE (označovaná také jako "apokalyptický pop, popř. (neo)folk) je ovlivněná mj.Depeche Mode, Laibach, Death in June nebo Coil. Tomas si libuje v kontroverzních a šokujících tématech, zejména těch spojených se sexualitou a všelijakými úchylkami.
Vybraná písnička (jedna z mála tohoto hudebního stylu ke kterým jsem našla i natočený klip a dokonce se tam i normálně zpívá!) je z alba Songs 4 Hate&Devotion (2010).

Uaral není sice přímo dark ambient, nýbrž doom/neofolkový metal, ale do dnešní přehlídky veselých a sluníčkových songů :mrgreen: se rozhodně hodí. Dvojici z Chile (!) tvoří zpěvák Caudal a muzikant Aciago a dali se dohromady roku 1996. Od té doby vydali 4 dema a 2 regulérní alba (vybraná skladba je z toho prvního, Sounds of Pain z roku 2005).
Melancholickou, temnou hudbu doplňují latinskoamerické kytarové rytmy i zpěvákův growl (který snad tahá až z paty). V jiných písních ale i čistě zpívá, recituje nebo pláče.

A to nejlepší na konec. O tomto mém milovaném umělci více zde. Skladba pochází z alba Dead Lovers' Sarabande (Face Two) z roku 1999.

Pokud znáte další dobré a zajímavé interprety tohoto nebo podobného stylu, sem s nimi! ;-)

Zdroj obrázku

Zdroje textů:

Wikipedia

www.metallum.cz/

http://www.sanctuary.cz/Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Povstaň, Temnoto! :-D vampire-krev 12. 12. 2012 - 14:52
RE(2x): Povstaň, Temnoto! :-D marieke 15. 12. 2012 - 22:03