Jodi Picoult: Nejsem jako vy

30. prosinec 2012 | 23.50 |

Hlavním hrdinou psychologického románu s prvky detektivky a soudního dramatu je 18letý Jacob, který trpí Aspergerovým syndromem (AS)-jednou z poruch autistického spektra. Jacob je neuvěřitelně inteligentní, ale vyjít s ním není snadné. Celý jeho život se skládá z různých rituálů a zvyklostí, které musí celá rodina dodržovat, jinak mladík propadá záchvatům. Také špatně vychází s ostatními lidmi, nerozumí jim a neumí dávat najevo emoce. Mezi jeho největší záliby patří sledování krimiseriálu CrimeBusters. Doma pak chystá "místa činu" a jeho maminka má za úkol vypátrat, co se jakože stalo. Sám také vyjíždí na místa zločinů v okolí a radí policistům. Nevinná hra podle seriálu se však změní v noční můru, když je Jacobova terapeutka Jess nalezena mrtvá. Nejprve je podezříván její žárlivý přítel, ale pak se pozornost detektivů obrátí na podivínského Jacoba.
Příběh však kromě Jacoba vypráví ještě několik dalších postav ze svého pohledu-jeho matka, která zůstala na výchovu dvou synů sama, protože otec Jacobovu diagnózu neunesl, mladší bratr Theo, který bratra miluje, ale často ho trápí, že se vše točí jen kolem něj a spolužáci se bojí nejen nevypočitatelného Jacoba, ale tím pádem i Thea a nechtějí se s nimi kamarádit, nezkušený právník Oliver, který má Jacoba hájit u soudu a kriminalista Rich.

Fakta o Aspergerově syndromu:
►vyznačuje se narušením v oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti
►poprvé jej popsal rakouský psychiatr Hans Asperger
►příčiny vzniku AS nejsou dosud jasné, za nejpravděpodobnější se považují různé fyzické činitele, které ovlivňují vývoj mozku
►léky neexistují, základem je vhodná výchova (a s tím související včasná diagnóza!), vzdělání a podpora
►lidé s AS nelze brát jako retardované nebo mentálně zaostalé (!!!), naopak, často bývají velice inteligentní a v oblasti, která je nadchne, mohou dosahovat až geniálních výsledků (je možné, že všechny tyto slavné osobnosti měly nebo mají poruchu autistického spektra-seznam
zde)

Nejčastější projevy AS:
►potíže ve společenských vztazích a komunikaci (sklon mluvit jen o tom, co zajímá je, aniž by to zajímalo ostatní, nedokáží rozpoznat emoce ostatních a mohou se k nim zdát necitliví, problémy s pochopením nadsázky, metafory, humoru...)
►nedostatek představivosti (často si skvěle pamatují si vzorce, schémata, fakta a rozumí jim, ale mají problém s abstraktním myšlením)
►obliba rutinní činnosti a specifické zájmy (lidé s AS jsou většinou nadchnuti pro konkrétní obor, ale jejich nadšení může hraničit až s posedlostí, také vyžadují dodržení každodenních zvyklostí, jinak cítí rozčilení, stres a nervozitu)
►u dětí s AS se často objevuje hyperaktivita a poruchy pozornosti

Zdroje a více

dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=232">zde a zde

Dotazníček ke knize:

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Protože mě zajímají příběhy lidí, kteří jsou "jiní" než ostatní.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).
Aspergerův syndrom.

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hledat.

4. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Byla mi hodně sympatická Emma-matka bratrů, že nedala Jacoba do ústavu a rozhodla se vychovávat ho sama i jako samoživitelka bez podpory partnera. Bylo mi líto Thea, protože ho okolí soudilo podle Jacoba.

5. Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Bylo to napínavé čtení, protože jste celou dobu nevěděli, jak to vlastně bylo. Jacob rozhodně není špatný nebo zlý člověk, ale mohl se přestat ovládat a Jess opravdu ublížit. A samozřejmě zajímavý pohled do fungování rodiny, kterou celou ovlivňuje diagnóza jednoho z členů.

6.  A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize  vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize, ale třeba i v chování postav.
Trošku moc rychlý konec.

O další knize autorky zde
O dalším zajímavém dílu (tentokrát filmu), kde vystupuje postava s AS zde

O autorce:
Jodi Lynn Picoult se narodila 19. května 1966 na Long Islandu, když jí bylo 13, rodina se odstěhovala do New Hampshiru. 
Vystudovala Princeton a Harvard, po studiích chvíli pracovala jako editorka, učitelka angličtiny a přispívala do ženských a dívčích magazínů. V současnosti má na kontě kolem 20 knih a po celém světě jich prodala 14 milionů výtisků. 
S manželem a třemi dětmi žije ve městě Hanover v novoanglickém státě New Hampshire.


Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Jodi Picoult: Nejsem jako vy mixx 31. 12. 2012 - 16:30
RE: Jodi Picoult: Nejsem jako vy tlapka 01. 01. 2013 - 13:52
RE: Jodi Picoult: Nejsem jako vy marieke 02. 01. 2013 - 14:15