Mořské panny

7. únor 2010 | 13.32 |

hardy_little_mermaid1Mořské panny jsou známé mytologické bytosti. Lidská fantazie je vykresluje jako nebezpečné ženy i jako hodné "dívky", třeba populární disneyovská Ariel. Od H.Ch.Andersena známe pohádku o mořské víle, která se zamilovala do pozemšťana a kterou v ČR filmově zpracoval Karel Kachyňa. Ale vysvětlení toho, že námořníci prý mořské panny vídali může být mnohem méně prozaické-pravděpodobně se jednalo o různé mořské savce.
Slovo "mermaid" jímž se mořské panny v angličtině označují vzniklo ze staroanglických slov mere-moře a maid-žena, dívka. Stejně jako Sirény, mohou mořské panny na svůj krásný zpěv lákat námořníky. Místo záchrany z nich vymačkávají život nebo je berou na mořské dno do svých království.
První známé příběhy o mořských pannách se objevily v Asýrii cca 1000 př.n.l. Atargatis, matka asyrské královny Semiramis, byla bohyně, která se zamilovala do pastevce. Nakonec jej však zabila a to ji tak zahanbilo, že skočila do moře a vzala na sebe podobu ryby. Voda však nedokázala zamaskovat její božskou krásu a tak přijala podobu mořské panny-žena od pasu nahoru a dole ryba. Starší prameny však uvádějí i to, že Atargis vypadala jako ryba s lidskou hlavou a nohama.
Kolem roku 546 př.n.l. přišel filozof Anaximandros z Milétu s teorií, že lidstvo pochází z vodních druhů zvířat. Tato teorie se znovu objevila ve 20.stol. pod názvem "hypotéza vodní opice" jako protiklad toho, že lidé pocházejí ze suchozemských savců, resp.lidoopů.
Známá řecká legenda vypráví o Thessaloniké, sestře Alexandra Velikého, která se stala mořskou pannou po smrti. Žila prý v Egejském moři a když zahlédla loď, dala námořníkům jedinou otázku: Je král Alexandr naživu? Správná odpověď zněla-Žije, vládne a dobývá svět. Tato odpověď ji potěšila a tak uklidnila mořské vody a popřála posádce šťastnou plavbu. Při špatné odpovědi se ale rozzuřila a vyvolala strašnou bouři, která se stala zkázou celé lodi a všech námořníků na palubě.
V arabských Pohádkách tisíce a jedné noci se objevuje několik příběhů o mořských lidech, ale narozdíl od vyobrazení v ostatní mytologii tito mají stejnou anatomii jako pozemšťané a mohou s nimi i normálně žít. Mořští lidé však dokážou dýchat a žít po pod vodou. Jejich děti pak tuto schopnost zdědí. V příběhu s názvem Abdulláh-rybář a Abdulláh-mořský muž je hlavní hrdina rybář, který získá schopnost dýchat a žít pod vodou a objeví zde podmořskou společnost, která je zobrazena jako obrácený odraz lidské společnosti, něco jako forma primitivního komunismu kde neexistují peníze ani oblékání. V dalších příbězích se rovněž objevují mořské panny, které lákaly svým zpěvem námořníky.
V britském folkloru byly mořské panny brány jako špatná znamení-předpovídaly katastrofy a vyvolaly je. Vypráví se o nich např.v baladách sira Patricka Spense. Některé mořské panny jsou vyobrazovány jako obrovské bytosti, velké až 610 metrů. V britské mytologii mořské panny nežily jen v moři, ale i v řekách a jezerech. Příležitostně však mohly být i hodné a dávat lidem léky. Objevují se i zmínky o mořských mužích, kteří jsou ošklivější a divočejší, ale nezajímají se o lidi.  
Pověsti o mořských pannách se objevují i v mnoha dalších částech světa-Karibiku, střední Africe, Rusku a Ukrajině, Finsku nebo na Filipínách. I v nedávné době se objevují zprávy o jejich spatření, např.v 19.a 20.stol.v oblastech Jávy a Britské Kolumbie.
V heraldice se mořské panny často zobrazují s hřebenem a zrcadlem, což má vyjadřovat jejich marnivost. Mořská panna s mečem a štítem zvaná Syrenka je zobrazena ve znaku Varšavy. Mořské panny se také objevují v erbech Norfolku ve Virginii a Hamiltonu, hlavního města Bermud.

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Mermaid

Mermaid

mermaid01

sailorl

siren_mermaid

mermaid-pictures-2

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mořské panny constricted 07. 02. 2010 - 16:21
RE: Mořské panny marieke 07. 02. 2010 - 20:32