Proč nejsem vlastenec + 2.kolo prezidentské volby

21. leden 2013 | 00.18 |

czechOno to spolu souvisí, počkejte chvíli. Co se týče vlastenectví. Jasně, máme tu krásnou přírodu (i když bych radši, kdybychom tu měli moře a neměli tu půl roku debilní zimu),  šikovné sportovce, pár světoznámých vědců, lékařů a umělců z oblasti filmu, literatury i hudby, nejlepší pivo, specifický humor atd. Ale poslední dobou (hm, vlastně už delší dobou) nějak nevím, čeho víc si na tomhle národě vážit. Holt dnešní doba, kdy už není zapotřebí vlastenců toho typu, co byli v 19. století, odbojářů a disidentů nás poněkud rozmazlila a začíná převládat něco méně hrdinského. Zejména uvažování typu "ten hajzl soused si nakradl na novou audinu, že bych mu ji přetáhl klíčem?" Vlastenectví dnes degradovalo na nadávání na EU (ano, taky nadávám, ale z toho důvodu, že si myslím, že tam vymýšlejí jen samé nesmysly, ani ne z důvodů nacionálních) a ožíračku, když český tým vyhraje hokej. Lidi, co vyznávají slušné vlastenecké hodnoty a vystupují jako umírnění vlastenci, nikoli jako uřvaní (neo)náckové samozřejmě nemyslím, tak si to neberte osobně.
Netvrdím, že jsme nějaká debilní země a všude jinde by bylo líp, protože si to nemyslím. V každé zemi jsou různé problémy, protože v nich žijí jen lidé ;-) Pokud emigrovat tak leda na jinou planetu nebo opuštěný ostrov. Dokonce se tu máme líp než v x jiných zemí a ti, co fňukají, jak za komunistů bylo krásně, nechť navštíví třeba KLDR, pak si povíme, ok? ;-)
Nicméně, když čtu diskuzní žumpy na novinkách, idnesu apod. mám chuť se mlátit do hlavy, že patřím ke stejnému národu jako tihle uřvaní, závistiví, xenofobní pepíci, kteří by nejraději uspořádali další velkou říjnovou socialistickou revoluci (k tomu ale asi nedojde, jelikož většina o tom akorát fantazíruje v oněch diskuzích nebo v hospodě u piva). Do nedávna jsem si říkala, že tohle přece není vzorek naší populace, ale pár choromyslných zakomplexovaných jedinců. Nj, jenže jich musí být ještě víc než jsem se domnívala, vzhledem k nedávnému volebnímu úspěchu KSČM a právě momentálního plivání jedu a zášti po jednom ze dvou zbývajících prezidentských kandidátů-KS (netvrdím, že na MZ nikdo nenadává, ale nevšimla jsem si, že by to bylo v takové míře). Tím netvrdím, že každý  volič MZ je choromyslný zakomplexovaný jedinec, samozřejmě :-D Mám inteligentní kamarádky a kamarády, kteří ho volili a budou volit a dokážeme o tom diskutovat SLUŠNĚ. Proto doufám, že i případná diskuze tady bude rozumná a slušná, budete-li mít po dočtení článku (nebo už teď) potřebu mi akorát říct, že jsem blbá kráva (nebo něco horšího) tak je to sice taky interakce, ale podobné vulgární výlevy si nechte třeba na ty novinky, díky! :-D
Já třeba nemám potřebu urážet MZ, byť ho volit nebudu. Naopak, uznávám, že je inteligentní a občas i vtipný.

Ale jak už jsem psala v předchozím článku na toto téma, za prezidenta bych ho nechtěla. Ale volme si koho chceme. Jen bych chtěla připomenout, že jeho vláda taky nebyla andělská. Nedávno jsem mamce řekla: "No jo, ale když já nesnáším víc Kalouska než Zemana." A ona, že kdybych si pamatovala jak byl premiérem (jakože pamatuju si to, ale samozřejmě jsem tehdy politice nerozuměla) tak bych to netvrdila. Pro ty, kdo zapomněli-na internetu se teď ve velkém odkazuje na soudobý dokument Vládneme, nerušit (ke stažení na uložto, online na Youtube nebo stránkách ČT). Proto si myslím, že je stejně jedno, jestli u nás vládne levice nebo pravice, byť jsem sociálně smýšlející a současnou vládu nenávidím, tak si nedělám iluze, že ti druzí nejsou zloději, kterým jde o koryto. Tahle vláda má ovšem nevýhodu v tom, že jako první začala s výraznými škrty a to se lehko pak zapomíná, že i za ČSSD se děla spousta nekalostí a i tam stáli v pozadí mafiáni, hlavně, že nám nezvyšovali DPH, že.
Ano, tyhle volby budou vskutku zapeklité. MZ mi nesedí jako osoba, KS je zas ministrem ve vládě, kterou bych nejraději....no, domyslete si. V tom výroku o Kalouskovi jsem si nespletla jména, myslela jsem vskutku Kalouska, nikoli KS...jenže tomu právě hodně ubírá body, že je s ním tak propojen. Taky jsem s KS měla ve volební kalkulačce nejméně shod. Na druhou stranu, neměli bychom zapomínat (což se teď hodně děje), že u nás má rozhodovací právo parlament, ne prezident. Plus KS respektuju jako osobnost bez ohledu na jeho politické názory.
Je tu však jedna věc, kvůli které mám skoro chuť volit KS na truc a to je právě to řvaní výše zmíněných, kteří v sobě náhle objevili ono vlastenctví. Projděme si nejčastějí argumenty odpůrců:
1) Je to Rakušák.
KS má české a švýcarské občanství (Dientsbier má americké a nikde jsem neslyšela řvouny, že "Američana" nechceme). V Rakousku žil, protože jeho rodina byla nucena emigrovat (malé dítě asi těžko ovlivní, kde budou rodiče bydlet). Přesto za komunismu ze zahraničí pomáhal českým disidentům. Jeho otec v Československu bojoval proti nacistům. Mj. byl také spisovatelem a publicistou, který i po odchodu do emigrace psal převážně česky.

2) Neumí česky a nezná českou hymnu
Zřejmě taky neumím česky, když mu rozumím :-D Huhlá, ale když se trochu víc soustředíte, tak mu rozumět jde. Navíc se v poslední době ve výslovnosti dost zlepšil, možná si najal na kampaň nějaké logopedy. Rozhodně mluví líp česky než kdejací joudové v diskuzích.
Co se týče té hymny, mám pocit, že to bylo způsobeno tím, že má i vadu řeči a prostě "nestíhal", ne, že by neuměl text. A vůbec, nevolíme SuperStar, i když to tak vypadá, tady se fakt udělá fraška ze všeho.
Mimochodem, na češtinu KS mnohdy nadávají lidé, kteří udělají v jednom příspěvku 5 pravopisných chyb :-D Ač nejsem vlastenec, mám náš jazyk ráda a jsem hrdá, že tak těžkou řeč ovládám. Taky mi sem tam něco ujede (a v tomhle článku určitě budou různé překlepy, protože je pozdě a předtím jsem ještě 2 hodiny vypisovala poznámky ze skript-zkontroluju zítra ;-), ale i vzhledem ke své práci si nemůžu dovolit psát jako hotentot a styděla bych se ;-) Vím, my na prezidenta nekandidujeme, tak si můžeme dělat jaké gramatické chyby chceme, ale když už jste teda takoví vlastenci, měli byste se zamyslet i nad vlastní češtinou :P

3) Jeho manželka neumí česky.
Manželka se prý česky učila, ale po těžkém úrazu na lyžích se k tomu už nedostala, což respektuji. Navíc, první dáma má za úkol pronášet dlouhé projevy? Většinou se věnuje charitě a nadacím.

4) Benešovy dekrety, církevní restituce
Slibuju, že si k tomu zjistím víc, abych si udělala jasnější názor, ale teď bohužel nestíhám. Necítím se kompetentní k tomu, abych hodnotila dekrety a restituce (jestli vy ano, klidně mě poučte). Můj skromný názor laika je, že bychom neměli útočit na každého, kdo v BD vidí mj. i nějakou křivdu vůči sudetským Němcům. Taky to všechno nebyli nacisti. Co se týče samotného Beneše, netvrdím, že to byl válečný zločinec, ale že je opravdu možné, že DNES by byl souzen v Haagu. To jsou ale jen teorie.
Jinak Klaus a MZ se do KS kvůli jeho prohlášení o BD tvrdě pustili. Připomeňme si něco:
KS, 2013:
"Nezpochybňuji poválečné uspořádání, je neměnné, ničí majetek v České republice není ohrožen."
MZ, 2002 (!): "Každý dokument, a Benešovy dekrety jsou takovým dokumentem, musíte posuzovat v daném historickém kontextu. Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé a byl jsem za to mnohokrát kritizován a přesto jsem měl odvahu to říci prostě proto, protože si myslím, že je to pravda."
Klaus, 2003 (!): "
V České republice i v Německu bychom si měli umět říci: Toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné," uvedl. Za Klausova premiérství byla v roce 1997 podepsána česko-německá deklarace. V ní byl odsun nazván vyhnáním.

Co se týče CR-opět můj skromný názor, chápu to i tak, že stát už nebude mít povinnost starat se o navrácený církevní majetek, tudíž cíkrve si ho budou spravovat ze svých, nikoli státních zdrojů, což by měli odpůrci církví naopak přivítat, ne?
Obojí je ale samozřejmě složitější, proto se opravdu necítím povolaná to tady (vy)řešit (i když jsem asi výjimka, jinak má jasno i Honza z Horní Dolní, ale tak u nás by všichni udělali všechno líp, kdyby mohli).

Pak tu jsou ještě konspirační argumenty o Bilderbergu (a vy byste se toho setkání neúčastnili, kdyby vás pozvali? Já klidně :-D Sakra, teď jsem prozradila, že jsem iluminát :-D) nebo dokoce o upířím původu Roflnik ale na to nemá smysl reagovat. Vlastně jo, byla by sranda mít za prezidenta upíra, muhehe :twisted: Hele, ale nemůžete mi psát, že jsem zfanatizovaná ovce, bo mi není 15, abych někoho volila kvůli číru v kampani (i když mi to přijde vtipný) a navíc, nejsem vůči KS nekritická, jak jsem několikrát zmínila, naše politické smýšlení je naprosto odlišné a vadí mi bratříčkování se s Kalouskem. 

No, a to už by pro dnešek stačilo, uuuf :-D Možná mě ještě něco napadne. Každopádně mě štve, že mám tentokrát tak velký problém využít své voličské právo (od svých 18 jsem nevynechala jediné volby) a vzdávat se mi ho taky nechce. A teď, babo, raď.

Ilustrační obrázek nalezený někde na FB není myšlen urážlivě, naopak mě jakožto milovníka piva (ano, v tom jsem Čech ;-) pobavil.

PS: Teď jsem se dočetla, že producenti seriálu Zdivočelá země se rozhodli ukončit spolupráci s Martinem Dejdarem, protože veřejně prohlásil, že bude volit MZ. Tak tohle teda ne. Je to nesmyslné a nebezpečné rozhodnutí a neférové vůči Dejdarovi a ani ten, kdo MZ nemá rád a nechce ho volit by s tím neměl souhlasit! Vyjádření Dejdara najdete na jeho FB stránce a já s ním cítím!
 

Zpět na hlavní stranu blogu