Stephen King: Pod kupolí

21. únor 2013 | 21.13 |

Stephen-King-Pod-kupoliPo těžké autorově autonehodě v roce 1999 dostávali kritici pocit, že co se týče jeho následujícíh děl, ztrácí dech. Touto knihou však dokazuje, že je stále nejen King jménem, ale také králem hororu.
Ospalé novoanglické (jak jinak :-) městěčko Chester's Mill se nijak neliší od měst v okolí. Dokud na něj jednoho krásného říjnového dne nedopadne tajemná neviditelná stěna-kupole, která jej bez milosti odřízne od okolního světa. Šokující situaci spojenou samozřejmě s panikou, zraněními i úmrtími bez skrupulí využije místní radní přezdívaný Velký Jim Rennie. Na venek bohabojný křesťan, který vše dělá "pro dobro městečka" (jak rád a často opakuje), ve skutečnosti zákeřný majitel tajné výrobny drog s diktátorskými sklony a ještě k tomu vrah. Hrstka lidí, co ho prohlédla, bude mít co dělat, aby ostatním otevřela oči, protože ti jsou rádi, že se v bezprecedentní situaci o ně "stará" někdo silný.
King opět dokonale vykresluje charaktery postav a hlavně děsivý rozklad městečka, kde začíná být pořádné horko (a nejen kvůli kupoli, která vzduch drží jak pod poklicí), lidé berou obchody s potravinami útokem, policii pomáhají kamarádi Rennieho syna-násilničtí zmetci, kteří heslo "pomáhat a chránit" chápou jako vyřídit si účty s těmi, které nemají rádi a opájet se náhlou mocí o které by si za jiné situace mohli nechat jen zdát, kde děti trpí záchvaty a nočními můrami a vláda i armáda jsou proti kupoli neznámého původu bezmocné. Podaří se místním zjistit její původ a zbavit se jí, než se městečko, ve kterém rychle mizí pravidla civilizace, navzájem "vybije"?
Stejně jako v ostatních Kingových knihách je Pod kupolí hlavně o věčném boji mezi dobrem a zlem. Kdo tady stojí na jaké straně?

Lidé na straně Velkého Jima:

Jim Rennie junior-Jimův syn, násilník, agresor a totální šílenec. Trpí silnými bolestmi hlavy, při kterých zcela ztrácí rozumné uvažování, ale přikládá to migréně. Ve sktečnosti má nádor na mozku.
Andy Sanders-majitel lékárny a také radní, ale zcela pod vlivem Velkého Jima. Po smrti manželky, která byla jednou z prvních obětí při dopadu kupole (malé letadlo, ve kterém se učila pilotovat, narazí na onu neviditelnou stěnu) a vraždě dcery, kterou zabil Jim Junior, propadne drogám.
Peter Randolph-po smrti oblíbeného náčelníka policie (zemřel, když mu vlivem kupole vybuchl v těle kardiostimulátor) se stane šéfem sboru on. Vůbec nezvládá bandu agresivních puberťáků, kteří dostanou policejní odznaky a zbraně, aby mohli v napjaté situaci "chránit pořádek" a celkově je neschopný, ale to Velkému Jimovi naprosto vyhovuje.
Juniorovi kamarádi-dělají Renniemu "ochranku" a místo zodpovědnosti, kterou mají jako novopečení policisté si akorát beztrestně vybíjejí svou agresivitu.


Phil Bushey (Šéf)-potají pracuje v Rennieho nelegální výrobně amfetaminu, která se oficiálně tváří jako stanice vysílající křesťanské rádio a sám je naprosto pod vlivem drog. Spřátelí se s Andym.

Lidé, kteří ho prohlédli:

Dale Barbara-bývalý elitní voják (veterán z Iráku), v městečku je nový a pracuje jako kuchař. Proto jsou všichni překvapení, když má podle armády a Bílého domu převzít zodpovědnost nad městem. To se Velkému Jimovi ale rozhodně nehodí a snaží se "Barbieho" zničit.
Julia Shumway-majitelka místních novin, kvůli svému vlivu v tisku pro Velkého Jima nebezpečná.
Zrzek Everett-lékařský asistent, po smrti stařičkého místního doktora jeden z mála, kteří mohou vést městskou nemocnici, kde jsou stále noví zranění.
Linda Everett a Jackie Wettington-statečné policistky.
Andrea Grinnell-také radní pod Rennieho vlivem, je závislá na těžkých práškách proti bolesti. Když jí Rennie a lékárník a další radní Sanders začnou vyhrožovat, že pokud nebude na jejich straně, odepřou jí příděl prášků, konečně se vzepře.
Joe McClatchey-13letý počítačový génius, spřátelí se s Barbiem a se svými kamarády se mu snaží ze všech sil pomáhat při odstranění kupole.
Brenda Perkins-vdova po zemřelém náčelníkovi policie, díky dokumentům v jeho počítači jako první odhalí všechny Rennieho zločiny.
Samanta Bushey-osamělá matka malého chlapečka, netuší, že její manžel se zdržuje ve výrobně drog, kde se zbláznil. Nejtragičtější oběť místních "policistů".
Piper Libby-místní reverendka, na rozdíl od druhého reverenda Lestera, má zdravý rozum.

Dotazník ke knize

1. Proč jsem si vybrala právě tuto knihu?
Kvůli autorovi, jehož díla nikdy nezklamou :-)

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným jménem).
Zlo, horko.
3. S jakou postavou bych se ztotožnila, případně kým bych chtěla nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být nikým v situaci, že by na naše město dopadla nějaká divná, nebezpečná kupole :-)

 Pokuste se v příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Skvělá charakteristika a psychologie postav.

5. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize  vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize, ale třeba i v chování postav.
To, že jsem celou dobu zuřila nad zákeřnostmi Velkého Jima a jeho spolupracovníků, ale to vlastně není vyloženě negativum, dobrá kniha přece má vzbuzovat silné emoce. Naopak to znamená, že King opět napsal strhující příběh.

O další knize autora zde. 


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Stephen King: Pod kupolí libor 22. 02. 2013 - 14:23
RE: Stephen King: Pod kupolí pajenka®svetu.cz 26. 02. 2013 - 21:01