Stop halal (a košer) masu

26. únor 2013 | 23.28 |

Je jasná věc, že co se týče principu, nejsou ani západní jatka o moc lepší než tradiční podřezávání zvířat muslimy a Židy (i když v tom druhém případě spíše jen ortodoxními). Zvířata jsou v ohromném stresu na jakýchkoli jatkách, ale v těch, kde se nezabíjejí rituálně, jsou před samotnou porážkou alespoň omráčeny (což ale nemusí znamenat, že vždy zemřou úplně bezbolestně). Přesto je způsob porážení zvířat halal nebo košer způsobem ještě víc otřesný.
V islámu znamená halal vše, co je povolené, přípustné a označuje všechny předměty a činnosti každodenního života, které islám povoluje. Nejčastěji se to týká jídla. V judaismu se zas toto nazývá košer.
Oboje náboženství nepovolují pozřít krev ani uhynulé zvíře. Proto jsou zvířata poráženy bez umrtvení (omráčení by je mohlo zabít) a při porážce jsou jim proříznuty tepny, aby všechna krev vytekla (pokud by totiž bylo nejprve omráčeno a pak zabito, krev by v mase zůstala).
Na internetu se objevují protichůdné názory. Muslimové a židé tvrdí, že jejich způsob je humánní a rychlý a že zvíře už nic necítí, jakmile je mu proříznuta tepna. Když mu ale dál pumpuje srdce, jak můžeme vědět, že necítí bolest v mozku? Navíc v praxi se často stává, že zvíře umírá dlouho a za plného vědomí. Přesto mají Židé a muslimové z náboženských důvodů v ČR povoleno své rituální porážky praktikovat, i když je jinak nezákonné zvíře před zabitím neomráčit.
Problémové také je, že konkrétně halal výrobky z masa se objevují v českých obchodních řetězcích (především Bille) a pokud si člověk nevšimne malého arabského nápisu, ani o tom neví. Halal maso se může také objevit na stáncích s kebabem a orientálních restauracích.
Já osobně bych, vzhledem k tomu, co jsem napsala hned na začátku, nerozlišovala mezi tím, jestli je maso ze západních jatek nebo jestli je halal, ani jedno mi nepřijde ok, ale pokud maso jíte, dávejte aspoň pozor, jestli není ze zvířat, která byla poražena způsobem, který stejně s našimi zvyky nemá co dělat.

Zdroje a více:tinyurl.com/aad2xae (viz také košer) a tinyurl.com/a8tngjz

České FB stránky proti halal masu: tinyurl.com/a3tn45h

Halal restaurace a obchody v Praze: tinyurl.com/bkhoe32 (pokud jsem se správě dohledala, tak kamenný košer obchod je v celé ČR jen jeden a navíc je dost nepravděpodobné, že byste košer maso omylem koupili, protože v obchodních řetězcích se prakticky běžně, na rozdíl od halal, vůbec neprodává)

 


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře