Úvod do rubriky + o gorile Kambě a zajímavosti

27. únor 2013 | 22.20 |

SUM_addisProč tato rubrika? Rozhodla jsem se sem tam přidávat nějaké zajímavosti ze světa zvířat, které si samozřejmě můžete najít kdekoli na netu, ale chci se podělit, když na něco natrefím i já. Pořád mě totiž ohromuje, jak to má příroda všechno zařízené, což se samozřejmě týká i živočichů. I ti nejmenší nebo nejpodivnější tvorečci jsou dokonale vybaveni pro podmínky, kde žijí, k tomu, aby mohli získat potravu, jakou potřebují, vybudovat si domov atd. atd. Je fascinující, jak příroda dokonale funguje....pokud do ní tedy nevstoupí člověk, který ji chce vyrabovat jen pro zisk. Spousta lidí (takoví sice na můj blog asi nechodí, protože by je nebavil ;-) si myslí, jací jsme páni tvorstva a můžeme si dovolit všechno, přitom každou chvíli vidíme, že jsme proti síle přírody úplně bezmocní i se všemi našimi technologiemi-stačí sněhová kalamita, povodeň, zemětřesení nebo tsunami. Netvrdím, vykašlat se na moderní život, ale když už jsme tak civilizačně na výši tak svou inteligenci a schopnosti právě používat i na to, abychom s přírodou a jejími prvky od zvířat po lesy, žili v souladu a v míru a ne jako nepřátelé. Možná, kdyby si tito "rabovači" někdy přečetli nějaké zajímavosti o ostatních obyvatelích planety (což samozřejmě nejsou jen lidé), začali by smýšlet jinak. 
Ale to už jsem odbočila, smysl je předpokládám jasný :-)

Jako první bych chtěla napsat o jedněch z našich nejbližších příbuzných (98-99% shodné DNA)-gorilách. Bližší je nám už jen šimpanz. Píšu to zvlášť proto, že dramatický porod gorily Kamby z pražské ZOO dojal před pár dny většinu společnosti. 
Nejprve bych chtěla říct něco k zoologickým zahradám. Ano, je smutné, že mnoho zvířat nežije svobodně tam, kde ve skutečnosti patří. Ale proč? Samozřejmě kvůli lidem, kteří jejich druh téměř vybili nebo zničili jejich přirozené prostředí. Takže než začnete nadávat na zoologické zahrady, zamyslete se, proč vůbec existují. Dnes je samozřejmě snahou i v ZOO, aby se zvířata úspěšně množila a mohla se vrátit do přírody. Zrovna z pražské ZOO nedávno vypustili do volné přírody koně Převalské. Je už také obvyklé posílat africká zvířata zpět do afrických safari a národních parků. Snad bude tento trend úspěšně pokračovat a ZOO bude míň a míň potřeba.

Právě u Kamby to bylo naopak-narodila se ve volné přírodě, ale záhy jí rodiče zabili pytláci a aby přežila, byla360624-free1-q0uxg vychovávána v zajetí. Nabízí se otázka, jestli je lepší zemřít než žít zbytek v života v zajetí. Ačkoli jsem pro svobodu zvířat, lidé se neumí chovat tak, aby svobodně mohly žít (viz to, že nějaký ubožák zabije rodiče malého mláděte). V ZOO je alespoň nikdo neohrožuje, mohou mít potomky a ti se pak zase vrátit zpět, kam patří. Ale je to celé složité, no :-( Kamba nakonec potomky neměla, ale to se samozřejmě nemohlo vědět, když byla malinká.

Právě její druhý porod před pár dny vzbudil vlnu reakcí. Většina lidí samozřejmě byla vděčná odborníkům za záchranu alespoň její, když mládě se zachránit nepodařilo, ale jako vždy se objevilo pár chytráků, co by to (doma na prdeli na zadku od kompu) samozřejmě zvládli líp a jinak, blabla. Chtěla bych zareagovat hlavně na toto:
 

"Proč Kambu nechali znovu zabřeznout, když už první porod byl velmi komplikovaný a mládě nepřežilo?" (Na to, že to někteří ubožáci považovali za snahu zvýšit ZOO návštěvnost, když bude mít dramatický porod, radši ani nereaguju :roll:).
Důvod: Kambě byla ze zdravotních důvodů vysazena antikoncepce, navíc už stejně necyklovala. To však ale bylo také ze zdravotních důvodů, nikoli kvůli věku. Když se jí náhle cyklus vrátil, zjistil to samec Richard rychleji než lidé a zabřezla naprosto nečekaně a jako zázrakem.

"Proč jí hned neudělali porod císařem?"
Zvíře (i když nám blízce příbuzné) není člověk a ne všechny lékařské praktiky u něj fungují stejně. Podle ředitele ZOO je jiný než přirozený porod u goril vždy problematický, třeba kvůli následnému přijetí mláděte matkou. A gorile asi jen tak neuděláte ani ultrazvuk (proto se nemohlo vědět, že má v děloze nezhoubný nádor, který porod také zkomplikoval). Nakonec byla operována císařem, ale byl to naprosto unikátní zákrok, který ještě v Evropě nikdo nedělal. 

"Přála bych jí další pokus."
To snad ne, napotřetí by ji i mohlo zabít. Kambě byly okamžitě po (ne)porodu podvázány vaječníky. Určitě bude nadále aspoň tetičkou mláďatům ostatních ;-)

Více o gorilí rodině v pražské ZOO zde.

Zajímavosti o gorilách:

►Jak už jsem uvedla výše, s člověkem mají z 98-99% shodný genetický základ.
►Gorilu Koko naučila její ošetřovatelka dorozumívat se znakovým jazykem. Její IQ odhaduje na cca 70 bodů. Více
zde
►Kromě člověka a šimpanze bonobo jsou jedinými živočichy, kteří se občas páří i v poloze tváří v tvář :-)
►Umí používat nástroje, např. klackem měřit hloubku vody, kamenem si rozbíjet ořechy, pahýl stromu používat jako most nebo opěru při lovu ryb, větev používat jako zbraň (kyj).
►Ačkoli tak nevypadají, jsou býložravci, nanejvýš občas sezobnou hmyz.
Gorily patří mezi ohrožené druhy, a to kvůli pytlákům, likvidaci jejich přirozeného prostředí a obchodu s divokými zvířaty. 

Zdroj a více: cs.wikipedia.org/wiki/Gorila

Zdroje obrázků: tinyurl.com/d8cgnkv a tinyurl.com/b4yhxdd

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře