LÁSKA (Amour)

6. březen 2013 | 22.49 |

Fr.-něm.-rak.film, 2012. Hrají: Jean-Louis Trintignant (Georges), Emanuelle Riva (Anne), Isabelle Huppert (Eva) a další. Režie: Michael Haneke.

Manželé Georges a Anne jsou učitelé hudby na penzi. Jejich poklidný život mezi spoustou hudebních nosičů, piánem a občasnými návštěvami koncertů žáků, kteří k nim chodili, však krutě přeruší Anniny záchvaty mrtvice. Po tom prvním má sice omezenou pohyblivost, ale ještě je schopna jasně myslet a komunikovat. Ten druhý je však konečná-z elegantní ženy se stane "ležák", který se není schopen ani sám najíst, nedokáže mluvit a své okolí takřka nepoznává. Georges je pevně rozhodnutý zůstat s ní až do posledních chvil a zuří, jen když mu dcera Eva naznačí, jestli by nebylo lepší dát Annu do nemocnice nebo ústavu. Najme si sice zdravotní sestru, která dochází mu s manželkou pomoct, ale čím dál víc propadá představě, že nejlépe udělá, když se o Annu postará úplně sám. Jak dlouho ale snese fyzické a hlavně psychické vypětí?
Německý režisér Haneke, který nyní žije a tvoří ve Francii, natočil bravurní komorní psychologické drama, které otevřeně hovoří o tématu, kterému se lidé obvykle raději vyhýbají-ti starší proto, že to kdykoli může potkat i je, mladší si zas takovou situaci ještě málo umí představit a málokdo asi rád přemýšlí o tom, jestli se o milovanou osobu starat až do konce nebo ji nechat v ústavní péči.
Silnou stránkou filmu jsou také přirozené výkony herců, tři hlavní jsou ve Francii velmi oblíbení a líbí se mi, že režisér obsadil opravdu staré lidi (J.-L. Trintignant je ročník 1930, E. Riva, která se díky roli Anny stala nejstarší herečkou, která kdy byla nominována na Oscara, dokonce 1927), na rozdíl od hollywoodských filmů, kde je hercům často nanejvýš 60 a mají make-up, aby vypadali starší.
Snímek získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film a Zlatou palmu v Cannes (na tomto významném festivalu byly oceněny i některé další režisérovy filmy, např. 12 let staré drama Pianistka podle knihy rakouské nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek nebo Bílá stuha z roku 2009) a kromě toho dalších 37 ocenění.

amour_large-560x374

Amour-Jean-Louis-Trintignant

amour-13

Zdroj obrázků: Google

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře