Delfíni možná volají jeden na druhého jménem

10. březen 2013 | 23.56 |

dolphinNová studie ukazuje, že delfíni skákaví mohou používat charakteristické hvízdání, aby se mezi sebou identifikovali a volají tak na konkrétního jedince, přičemž pravděpodobně používají ekvivalent lidských jmen.
Už se ví, že delfíni se učí charakteristickému hvízdání od svých matek, ale význam této schopnosti nebyl dosud zcela jasný (a stále není, ale už jsme blíže k rozluštění této hádanky). Autoři studie analyzovali nahrávky, které pořídili během desítek let pomocí mikrofonů v St Andrew's Bay, aby zjistili, jakým způsobem delfíni toto hvízdání používají.
Badatelé přišli na to, že v případech, kdy se skupinky delfínů spojily k společné plavbě, tak těmto setkáním předcházelo specifické hvízdání jednoho delfína ze skupiny a delfín z druhé odpověděl. Když skupiny delfínů plavaly odděleně a nespojily se, toto zvací a zdravící hvízdání se neozývalo.
Celý článek (v angličtině) zde.

Převratný objev učinili před necelými dvěma lety dvě výzkumná centra, britské a americké. Výzkumy vedli Jack Kassewitz v USA a John Stuart Reid v Británii.
Zjistilo se, že delfíni z obou center (nezávisle na sobě) dokáží pochopit různá slova. V experimentu v Miami na Floridě navrhl J. K. nahrávat zvuky, které delfíni vydávají, odrážené od různých do vody ponořených předmětů-třeba krychle, květináč, gumová kachnička. Zjistil, že odražené zvuky vlastně obsahují obrazy zašifrované ve zvuku. Když pak v rámci hry přehrál tyto zvuky delfínům, byli schopni identifikovat předměty s 86% přesností, což dokazuje, že delfíní chápou echolokační zvuky vlastně jako obrázky. Kassewitz pak odjel na jiné pracoviště a přehrál tam zvukové obrazy delfínovi, který s nimi neměl dřívější zkušenost. Tento delfín identifikoval předměty s podobně vysokou měrou úspěšnosti a potvrdil tak, že delfíni opravdu používají zvukově-obrazovou formu komunikace. Někteří výzkumníci předpokládají, že delfíni používají sono-vizuální smysl k "fotografování" (zvukovému) blížícího se predátora a odeslání jeho obrázku ostatním členům hejna, aby je uvědomili o nebezpečí. Tento mechanismus předpokládá zobrazení přímo v mysli ostatních delfínů. Zdroj a více zde.
Výzkumníci na Havaji zas zjistili, že delfíni dokáží pochopit i význam uspořádání slov ve větě a rozumí pokynům typu "dotkni se ocasem létajícího talíře a pak jej přeskoč".
Delfíni jsou také schopni používat nástroje, což se dosud přikládalo jen primátům a některým druhům ptáků. Více zde.
Podle vědců jsou delfíni stejně inteligentní jako lidé. Proto mrazí z toho, že pořád existují jedinci, kteří jen za vidinou zisku, chovají tato fascinující zvířata, která nám mohou ještě hodně pomoci při zkoumání komunikace mezi zvířaty a snad i zdokonalit komunikaci mezi zvířaty a lidmi (v Japonsku se už pracuje na počítači, který by komunikoval delfíní řečí-více zde) jako CIRKUSOVÁ. Možná jste už slyšeli o tom, že v Praze se má na jaře konat delfíní "šou", což vzbudilo řadu pobouřených reakcí. První vybrané místo cirkusu nakonec tamější radní zamítli, ale cirkus už hledá jiné a tvrdí, že akce určitě proběhnou. Více o této problematice zde.

Prosím, nekupujte si lístky na tuto "šou". Četla jsem názory rodičů, že tak chtějí potěšit své děti, ale troufám si říct, že děti potěšíte třeba i úplně obyčejným (a levnějším) výletem někam do přírody. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale přijde mi nenormální dávat peníze někomu, kdo chová tyto vysoce inteligentní tvory v nevyhovujících a nepřirozených podmínkách, kde musí dělat šašky pro pobavení lidí. Nejsme na tom náhodou s tou inteligencí ještě hůř než kdejaká zvířata, milí pánové tvorstva? 

Zdroj obrázku

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Delfíni možná volají jeden na druhého jménem pouli 11. 03. 2013 - 10:32
RE(2x): Delfíni možná volají jeden na druhého jménem zlomenymec 11. 03. 2013 - 12:26
RE: Delfíni možná volají jeden na druhého jménem night.shine 11. 03. 2013 - 17:06