Moliére: Tartuffe

26. březen 2013 | 21.07 |

Překlad: František Vrba
Vydala: Mladá fronta, 1985
Hlavní postavy: Tartuffe-pokrytecký svatoušek
Orgon-bohatý, důvěřivý Pařížan, který by pro svého oblíbence Tartuffa udělal vše, co mu na očích vidí
Kleanos-Orgonův prozíravý švagr
Dorina-drzá, nabručená, ale upřímná komorná
Damis a Mariana-Orgonovy děti, kterým se kvůli Tartuffovi děje příkoří
Elmíra-Orgonova rozumná manželka

Satirická komedie ve které Moliére ostře kritizuje církev a tehdejší poměry ve Francii (17. stol.) vypráví o rodině bohatého měšťana Orgona, který u sebe nechá bydlet bezcharakterního pokrytce Tarfuffa se kterým se seznámil při bohoslužbách v kostele. Tartuffe si jej získal svým dovedným předstíráním šlechetného a pokorného leč chudého služebníka Božího. Členové Orgonovy rodiny postupně poznávají, co je Tartuffe ve skutečnosti zač, Orgon však ve své naivní důvěřivosti nevyslechne ani moudrého švagra natož třeba uštěpačnou komornou Dorinu. Místo toho se rozhodne za Tartuffa provdat svou dceru Marianu, ačkoli ji předtím zaslíbil jinému, syna Damise vyžene z domu a k tomu všemu dokonce s vychytralým Tartuffem podepíše smlouvu na svůj majetek.
Nakonec mu otevře oči manželka Elmíra, která lstí přiměje Tartuffa k tomu, aby jí vyznal lásku a sváděl ji, aniž by tušil, že šokovaný Orgon se přitom skrývá pod stolem.
Protože jde o komedii, vše dobře dopadne-v poslední chvíli než Orgonův dům zabaví exekutor a předá jej i s veškerým ostatním majetkem Tartuffovi, který měl na něj od počátku zálusk, oznámí královský zmocněnec, že Tartuffe je za své podvody zatčen.
Damis se vrátí domů a Mariana si může vzít svého milovaného Valéra.

O autorovi:

Moliére, vl. jménem Jean-Baptiste Poquelin byl významný francouzský herec, spisovatel a dramatik období klasicismu. Narodil se 15. ledna 1622 v rodině dvorního čalouníka v Paříži a vystudoval právničinu. Víc ho ale přitahovalo divadlo. Právě proto, aby nezkompromitoval rodinu, si začal říkat přezdívkou Moliére. Nejprve jezdil s kočovným divadlem, později založil vlastní společnost.
Zpočátku byly jeho hry (psal hlavně komedie a tzv. frašky) oblíbené hlavně mezi prostými lidmi, ale pak si získal i přízeň samotného krále (za jeho života to byl Ludvík XIV.), ačkoli velmi ostře kritizoval nejen lidské nešvary (lakotu, pokrytectví, snobství, ziskuchtivost...), ale i celé tehdejší poměry ve Francii.
Zemřel 17. února 1673 pár hodin po vystoupení ve své hře Zdravý nemocný, kterou odehrál i navzdory horečce a krvavému kašli.
Tartuffe neboli Pokrytec patří zřejmě k jeho nejvýznamnějším dílům, mezi dalšími uveďme např. Misantrop aneb Zamilovaný mrzout, Lakomec nebo Don Juan aneb Kamenná hostina. Celkově napsal přes 30 divadelních her.


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře