Z historie (nejen mých) mobilních telefonů

6. duben 2013 | 23.52 |

Patřím k poslední generaci, která v dětství netušila, co to vůbec mobilní telefon je. Jen výjimečně (ale to snad až na druhém stupni ZŠ) jsme někdy zahlédli podnikatele s obrovskou "vysílačkou". Když jsme si byli hrát venku, naši rodiče museli holt doufat, že pokud se budeme zdržovat někde dál než pod okny tak přijdeme domů dřív než budou muset volat (z pevné linky nebo telefonní budky) na policii. První mobil jsem dostala na Vánoce 2001 (měsíc před 15. narozeninami), což by dnešní 10leté majitele iPhonů jistě pobavilo :-D
Ale proč o tom píšu. Nedávno jsem začala vážně uvažovat o tom, že si pořídím smártfoun. Opravdu ho ještě nemám! Dokonce bych ho ani nějak nutně mít nemusela, ale mám to teď trochu komplikovanější v Ostravě-odhlásila jsem si koleje, protože tam přespávám jen jednu, max. 2 noci v týdnu (v rozvrhu jsou furt nějaké změny :-/ ) a nemám tam tím pádem ani net (PC učebna v naší škole je na nic a stejně tam nemám čas chodit, když máme přestávky 5 minut a v PC kavárně člověk nemá klid) jenže nám pořád chodí nějaké školní maily tak aspoň na jejich zkontrolování. Nakonec to teda musím zas odložit, protože mám nějaké nečekané výdaje, ale napadlo mě i zavzpomínat si na mobily, co jsem za těch 11 let měla a jak to vůbec začalo (to teda asi víte i beze mě, ale jen pro zajímavost).

S prvními bezdrátovými přenosy se začalo experimentovat už v 1. pol. 19. stol. První, kdo úspěšně sestrojil a zprovoznil rádiový systém, byl na konci 19. stol. G. Marconi. Jeho systém se začal používat v lodní dopravě a při telegrafních přenosech. Roku 1906 byl úspěšně přenesen i lidský hlas (R. Fessedenem) a o 4 roky později nainstaloval L. M. Ericsson do svého automobilu první bezdrátový telefon (pomocí dlouhých kovových tyčí se mohl připojit k telefonním kabelům kdekoli po cestě). 
Rádiové stanice se začaly ve velkém používat od počátku 20. let v USA hlavně ve vojenských a policejních složkách. Nejprve šlo pouze o přijímače, roku 1924 se poprvé podařilo přenést lidský hlas v obou směrech. Veřejnost mohla začít používat rádiové telefony od roku 1946 (instalovaly se do automobilů). Ve stejné době se také začaly vyvíjet celulární sítě, které jsou základem dnešního systému rádiových mobilních telefonů. Na začátku 70. let získala patent na provozování mobilní komunikační sítě společnost Bell Systems a o pár let později začala se společností AT & T testovací provoz. V té době byl představen i první mobilní telefon na světě...ne, nebyla to Nokia, ale Motorola (celým názvem Motorola Dynatac), začala se však prodávat až o 10 let později.
První síť se začala používat od roku 1978 v Bahrajnu. Byla původně soukromá, určená královské rodině, ale mohli ji používat i další obyvatelé. V téže době se objevila první mobilní síť i u nás, jednalo se o experimentální provoz sítě AMR (automatizovaný městský radiotelefon) firmy Tesla. Samozřejmě nebyl pro všechny, sloužil hlavně pro potřeby Správy pošt a telekomunikací.
Od roku 1981 se začaly celulární sítě využívat i komerčně ve velkém měřítku. Na konci této dekády bylo rozhodnuto síť plně digitalizovat a sjednotit. Vznikl nový systém, který nahradil celulární-GSM. Komerčně byl poprvé spuštěn roku 1992 ve Finsku.
V Československu byl prvním mobilním operátorem Eurotel (od roku 1991), který nejprve fungoval v analogové síti NMT vyvinuté ve Švédsku. První prodávaný mobilní telefon u nás byl Dancall 7025 (vypadal jako kufřík). Stál 100 000 Kč a při telefonování se platily nejen odchozí, ale i příchozí hovory. Neexistovaly tehdy ani SIM karty a samotná aktivace telefonu u operátora stála přes 10 000. GSM síť se u nás začala používat roku 1996, ale teprve o 3 roky později se daly odesílat i SMS.

Zdroje a více zde (nejde mi vložit odkaz přímo, takže v seznamu jmen vyhledejte Pousková Kateřina) a zde. Další prvenství zde.

Stručně se zmíním (když jsou dnes tak populární) i o prvním smartphonu. Byl vyroben už na konci roku 1992 firmou IBM. Říkalo se mu Simon a prodávat se začal o 2 roky později. Zpočátku stál v přepočtu 17-21 000 Kč. Už tehdy byl dotykový (!) a měl úhlopříčku displeje 4,6 palce, takže by se neztratil ani dnes. Displej byl ovšem černobílý. Simon uměl faxovat, přijímat a odesílat e-maily, měl spoustu funkcí a používal OS ROM-DOS kompatibilní s MS-DOS. Operační a datová paměť byla 1 MB.
Na eBayi je jako sběratelský kousek nabízen za vyvolávací cenu v přepočtu cca 16 000 Kč. Už byste si s ním ale nezavolali, fungoval jen v analogové síti AMPS. Více
zde.

No a když koukám, jak jsem se nakonec rozepsala tak o svých mobilech vám napíšu zase příště. A jak vzpomínáte na historii mobilních telefonů vy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Z historie (nejen mých) mobilních telefonů v. 07. 04. 2013 - 01:45
RE: Z historie (nejen mých) mobilních telefonů spytihnev-vlidny 07. 04. 2013 - 17:24
RE: Z historie (nejen mých) mobilních telefonů tlapka 10. 04. 2013 - 15:45