Arto Paasilinna: Prostopášný modlitební mlýnek

14. září 2013 | 23.28 |

U příležitosti momentální návštěvy dalajlamy v Praze na Foru 2000 (kde bohužel samozřejmě nejsem, protože daleko) mě napadlo představit vám tuhle knížku od finského autora, který se během letošního roku vyšvihl mezi mé nejoblíbenější. Před časem jsem totiž narazila na to, že napsal knížku s názvem Autobus sebevrahů a to mě zaujalo :-D Nejde však o žádnou tragickou depku, Paasilinnovo umění je totiž právě v tom, že i ve smutných věcech umí najít jak laskavý tak černočerný humor a všechny jeho příběhy vyčarují úsměv na tváři, včetně této milé oddechovky, která se odehrává nejen ve fascinujícím Finsku, ale i Asii a dokonce Česku, kde autor kdysi navštívil knižní veletrh v Havlíčkově Brodě.
Hlavními hrdiny jsou dva přátelé středního věku, vynálezce na volné noze Kalle a čerstvě propuštěný realitní makléř Lauri. Příběh začíná, když Lauri ztroskotá na skalce uprostřed moře a během čekání na záchranu začne přemýšlet o Bohu a víře. Když se opět setká s Kallem, napadne je vymyslet nové univerzální náboženství bez božstev, ale přímo s vesmírem jako Všehomírem a Kalle navíc zrovna pracuje na mluvícím modlitebním mlýnku, který by svému majiteli sloužil nejen jako pomůcka při meditacích, ale i rádce v otázkách víry a složitých životních situacích. A kde jinde by takový vynález mohli poprvé představit než v zemi s bohatou a prastarou náboženskou tradicí-Indii? Na cestě je také napadne setkat se zrovna s dalajlamou, který zde žije v exilu a navštívit i jeho rodný Tibet. To ale musí cestovat přes Čínu, kde dokonce stráví několik týdnů ve vězení pro podezření ze špionáže. Nakonec však šťastně doputují a o jejich modlitební mlýnek i nové náboženství začne být zájem po celém světě.
Knížka není tlustá, takže po ní klidně může sáhnout i nepravidelný čtenář a zažít s hlavními hrdiny spoustu dobrodružství i komických příhod, třeba když se svéhlavý mlýnek rozhodne místo modliteb hlásat i sprosťárny. Naši odvážní hrdinové však všechny nepříjemnosti ustojí a s nadšením provádějí svou misi.

O autorovi:

A.P. se narodil 20. dubna 1942 v Laponsku. Živil se i jako novinář, momentálně žije a píše v Helsinkách. Patří k nejúspěšnějším finským autorům současnosti s 35 romány, které se překládají do mnoha světových jazyků. Všechny jeho knížky však mají jedno společné-i vážné věci podává s humorem a optimisticky, v žádné nechybí cestování, dobrodružství, komické gagy a v mnohých i veselá zvířátka jako přátelé a pomocníci. Jejich hlavním poselstvím je, že i v nejsložitějších situacích se vždy najde řešení a že všichni lidé mají právo žít svobodně a jít za svým štěstím.


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře