Šmejdi

16. říjen 2013 | 22.53 |

Český dokument, 2013. Režie: Silvie Dymáková.

Ve svém druhém dokumentu se mladá režisérka rozhodla proniknout do prostředí předváděcích akcí pro seniory. Ačkoli z dokumentárně-filmařského hlediska jsem hodnotila na ČSFD "jen" třemi hvězdičkami, téma je zajímavé a je dobře, že se i díky tomuto filmu začalo o této problematice mluvit.

Nejprve to vypadá nenápadně, důchodci přijde do schránky pozvánka na výlet nebo na jinou společenskou akci slibující pohoštění a příjemný den s vrstevníky. Realita je ale trochu jiná-k návštěvě třeba slibovaného zámku často ani nedojde, návštěvníci jsou "nahnáni" do vesnického kulturáku a nevybíravými způsoby nuceni koupit si úžasný předražený hrnec, pánev, deku, masážní křeslo, cokoliv. Mnozí podlehnou, protože buď mají strach odmítnout nebo na ně zapůsobí výmluvný seriózně vyhlížející šikovný prodejce (alespoň ze začátku...). Pro některé důchodce je toto objíždění akcí dokonce závislost, i když vědí, že nákupu budou litovat, jiní se zde ocitli jen párkrát nebo i jednou a ještě dlouho budou hořce litovat...

Nechme stranou to, že je vlastně nikdo nenutí pozvání ve schránce využít nebo se na akci nechat "oblbnout". Psychologické praktiky prodejců jsou velmi silné a vyvolávají téměř davovou psychózu. Budu upřímná a řeknu to na plná ústa-postavila bych je ke zdi a odpráskla. Tahle hovada nemají ve slušné společnosti co dělat. Využívání "slabší" části společnosti a její okrádání je prostě neomluvitelné. Že nemají svědomí, to přiznávají i oni sami-jeden z mužů, který tuto práci nějaký čas dělal, v dokumentu přiznává, že kdyby nebyla jiná práce, šel by do toho zase. Každý ví, jak je dnes těžké práci najít, ale kdo začne s něčím takovým, není žádný chudáček, co si nemohl najít nic lepšího. Kdyby na to neměl žaludek, tak by to prostě dělat nemohl. 

Ano, problém je na obou stranách, kde není poptávka, tam není nabídka. Senior nerovná se nesvéprávný a měl by použít mozek, když ho někdo láká na takovou akci (a přečíst si o to, co je drobným písmem). Neměl by ani otevírat cizím lidem, natož je pouštět do bytu, a přesto každý den ve zprávách čteme, jak někoho okradli o celoživotní úspory (ale zase-normálně smýšlející slušný člověk nepůjde vykrást 80letou stařenku...tedy vůbec nikoho, nejlépe, ale víte, jak to myslím). Komunismus tu už 24 let nemáme, takže na nové poměry měli taky čas si zvyknout a porozumět jim. Na druhou stranu, celý život pracovali, vychovávali naše rodiče, zvali nás k sobě na prázdniny a víkendy, chtějí se těšit z vnoučat a jako ta slabší a ohroženější část společnosti by měli být chráněni a zaslouží si úctu. Takže i když nás občas rozčilují, protože jsou v MHD protivní a dělají nálety na slevy v supermarketu, zaměřme se spíš na mladé, seriózně vyhlížející kravaťáky, kteří si vydělávají jako šmejdi. Může to být kdokoli kolem vás a ne každý takový na pohled slušný člověk je ve skutečnosti poctivý obchoďák.

A mimochodem, "víte, co zítra dělá vaše babička?" 

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Šmejdi libor 17. 10. 2013 - 16:17