Velvet Underground: Venus in Furs

27. říjen 2013 | 22.31 |

Dnes, ve věku 71 let, zemřel slavný americký muzikant, zakladatel kultovní psychedelic rockové kapely Velvet Underground a i na sólové dráze velmi úspěšný, Lou Reed.

Narodil se 2. března 1942 v newyorské čtvrti Brooklyn a vyrůstal na Long Islandu. Jako náctiletý začal poslouchat rock'n'roll a r'n'b a hrál v několika školních garážových kapelách. Když mu bylo 14, poslali ho rodiče do psychiatrické léčebny kvůli jeho divokému chování a sklonům k homosexualitě, kde podstupoval elektrošoky, což tehdy bylo považováno za "léčbu na zahánění homosexuálních sklonů".

Roku 1960 odešel z domova a vystudoval žurnalistiku, filmovou režii a tvůrčí psaní na Syracuské univerzitě. O 4 roky později začal skládat hudbu pro společnost Pickwick Records. Jednu z jeho skladeb nahrála kapela The Primitives. Lou se seznámil s jejich členem Johnem Calem a chvíli s nimi hrál. Pak se s Calem rozhodli vytvořit vlastní rockovou kapelu-Velvet Underground (1965). Jejich manažerem se stal slavný pop-artový malíř, fotograf a režisér Andy Warhol, doprovodnou zpěvačkou byla německá muzikantka, herečka a modelka Nico. VU se rozpadli už na začátku 70. let, ale dodnes jsou považováni za jednu z nejvlivnějších rockových kapel všech dob. L.R. se ve svých textech dotýkal do té doby tabuizovaných témat jako sadomasochismus, transvestititsmus, prostituce nebo zkušenosti s drogami.

Od 70. let se L.R. věnoval sólové dráze. Z té doby pochází i jeho nejslavnější hity A Perfect Day a Walk on the Wild Side (z alba Transformer, které produkoval David Bowie). V posledních 10 letech především hostoval na albech a koncertech dalších muzikantů. Objevoval se i ve filmech a fotografoval.

Byl přítelem Václava Havla, do Československa přijel už v roce 1990, aby tu s ním udělal rozhovor pro časopis Rolling Stone. Poté v Praze koncertoval ještě několikrát, naposledy loni v létě.

Letos na jaře postoupil transplantaci jater a kvůli zdravotnímu stavu nedávno zrušil i některé koncerty.

Skladba Venus in Furs, kterou napsal roku 1965 je inspirována stejnojmenným románem (česky Venuše v kožichu) L. von Sacher-Masocha, kontroverzního rakouského spisovatele z 19. stol., který v něm na svou dobu skandálně popisuje vztah milenců, kde hlavní hrdina je masochista. Píseň poprvé vyšla na debutovém albu VU roku 1967. Od té doby se dočakala i řady koncertních a coververzí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Velvet Underground: Venus in Furs lovemusic 22. 08. 2014 - 10:08