Otravné hoaxy

28. srpen 2010 | 10.00 |

Bonsaj koťátka. Štěňátka zlatého retrívra. Popálené dětičky. Za boomu ICQ modré kytičky, za boomu Facebooku  zprávy od Marka Zuckerberga o rušení neaktivních účtů. Použité jehly v kinech, žiletky na tobogánech...Co mají tyhle věci společného? Jsou to falešné poplašné zprávy-hoaxy, z angl.podvod, mystifikace, žert. Bohužel už to žertovné být přestává. Zvlášť když vám to posílají i lidé, kteří jinak působí inteligentně, ale o rizicích na internetu jsou zřejmě nevědomí. Proč jsou hoaxy škodlivé? Samy o sobě vám sice nepoškodí počítač, ale mohou např.obsahovat "rady", jak se zbavit nějakého domnělého viru, čímž pak svému PC můžete ublížit sami. Ovšem, pokud posíláte hoax všem svým e-mailovým apod.kontaktům a oni dalším svým kontaktům atd.atd. tak si koledujete o to, že vám začnou chodit opravdové viry, protože vaše mailová adresa se tak ukáže u hromady dalších třeba i úplně cizích lidí. Hromadné přeposílání také samozřejmě zatěžuje servery.
Jak hoax poznáme? Většinou se jedná o poplašnou zprávu, např.varování před virem s radami, jak se mu vyhnout/zbavit se ho, které mohou být, jak už jsem zmínila, škodlivé. Pro větší důraz se v hoaxech tvrdí, že zprávy pocházejí z důvěryhodných zdrojů jako FBI a CIA (už tady by vás mělo něco trknout, že). Na FB je oblíbená zpráva údajně od jeho zakladatele Marka Zuckerberga o tom, že nepošlete-li toto varování všem svým přátelům bude váš účet smazán, protože je neaktivní. Pěkná blbost sama o sobě, ale lidi tím stejně furt otravujou. Tím se dostáváme k dalšímu bodu-hoax vás vždy vyzývá k dalšímu přeposlání, nejlépe všem vašim kontaktům (kdekoli-na e-mailu, ICQ, FB...). Někdy to zavání vyhrožováním (Pokud nepošleš bude ti smazán účet/budeš mít 10 let smůlu atd.).
Hoaxy často hrají na city. Komu by se nezželilo ubohých koťátek chovaných ve sklenicích, dětiček, které nutně potřebují krev atd.? Někdy se tak šiřitelé hoaxů snaží z lidí vylákat i peníze. (Co se týče štěňátek zlatého retrívra-tenhle hoax je starý už několik let, ale stále se objevuje, štěňátka zřejmě budou štěňátka napořád :-D). Ale nejvíc smutné je, že když s tím někoho pošlete do háje, tak jste za necitu :-D Další typy hoaxů jsou FALEŠNÉ výzvy (nevolejte na toto a toto číslo), petice, pyramidy (jak si vydělat), oznámení (Microsoft rozdává peníze, FB/ICQ budou zpoplatněny) nebo různé "zajímavosti"-škodlivý pangasius, kuře z Číny, při pití Coly nejezte Mentos atd. 
Jak se bránit? Holt jen svým vlastním rozumem. Nevěřte všemu, co vám přijde, byť vám to poslal nejlepší kamarád. Nepřeposílejte každou blbost všem svým kontaktům. 10 let smůly opravdu mít nebudete ani za měsíc neumřete, ale zato si o vás někteří lidi začnou myslet, že jste otravní. Když si nejste jistí, mrkněte např.na stránku 
hoax.cz/ ze které jsem pro tento článek čerpala většinu informací. A zkuste osvětu mezi svými známými-pokud vás někdo obtěžuje hoaxy vysvětlete mu, že to jsou hlouposti, které mohou být i nebezpečné a pošlete mu třeba již zmiňovanou stránku hoax.cz (z mých vlastních zkušeností to ale většinou nefunguje, v tomhle jsou někteří lidi fakt zaslepení nebo co :-/).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Otravné hoaxy spytihnev-vlidny 29. 08. 2010 - 15:17