"Legalizace" po česku

19. listopad 2013 | 22.21 |
› 

Aneb naše země je vážně v mnoha ohledech Absurdistán a legalizace pěstování konopí pro léčebné účely a jeho používání potřebnými není výjimkou. Ačkoli léčba konopím je už přes půl roku legální, zatím žádnou změnu nevidíme. Ba naopak, nedávno policisté z protidrogové jednotky vtrhli do českých growshopů (obchodů, které podávají sortiment spojený s konopím), obvinili několik desítek lidí a pro jistotu zabavili i veškeré *nebezpečné* zboží, které lze (mimo jiné!) použít k vypěstování marihuany jako hnojiva, konvice,  UV lampy apod. Připomíná to starý vtip o tom, jak pánovi dají u soudu pokutu za to, že měl doma destilační zařízení, ačkoli žádný pálený alkohol u něj nenašli. Když se pán zeptá, jak je to možné, soudce praví: "Ale zabavili jsme u vás nástroj." A pán odpoví: "Tak to mě můžete rovnou odsoudit i za znásilnění." "Vy jste někoho znásilnil?" "Ne, ale nástroj na to mám!" Až na to, že tohle není vtipné, ale dost hrozivé. Policejní přepadení lidí, kteří prodávají něco, co může, ale nemusí vést k šíření toxikomanie je absurdní a nedemokratické. Více o tomto zásahu a trefná glosa od Lúmenn zde nebo na stránkách Respektu zde.

Ale to není jediná ukázka, jak vypadá česká "legalizace" v praxi. Pánové nahoře totiž samozřejmě hned vymysleli způsob, jak si namastit kapsy. Zpočátku se léčebné konopí nebude pěstovat u nás, ale jen dovážet (samozřejmě draho, takže si to běžný člověk stejně nebude moci dovolit koupit) ze zahraničí! To zas bude přátelských (a zcela nevýhodných-tedy pro běžný lid) zakázeček! Místo toho, aby stát konečně podpořil domácí pěstitele, kteří už roky usilují o licenci na to, aby mohli svou úrodu poskytnout potřebným, tak zatím udělil licenci na dovoz firmě, u které nerozumím, jaké znalosti a zkušenosti může v této problematice mít, když se zabývá zámečnictvím a výrobou plastů a její majitelé odmítli komunikovat s médii, aby to aspoň trochu osvětlili. Další info o tom, jak probíhá udělování licencí, můžete získat na stránkách České pozice zde.

A objevují se i další nedotaženosti. Lékaři mohou podle zákona předepisovat léčebné konopí jen na základě registru pro léčivé přípravky s omezením. Jak už jsem napsala na začátku, zákon platí od letošního dubna, ale tento registr, který má na starosti Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) stále neexistuje, takže doktoři stejně nemůžou předepsat nic. SÚKL také vydal opatření, že léčebné konopí se nebude hradit ze zdravotního pojištění. Takže konopí vlastně asi ani neléčí a žádnou podporu zatím čekat nemůžeme. Naopak, i když máme na oko "legalizováno", spousta lidí stále bude žít ve strachu, že kvůli svým zdravotním problémům, na které má tato rostlina prokazatelně zlepšující účinky, budou stále bráni za kriminálníky, stejně jako provozovatelé obchodů se zahradnickými potřebami a až se léčebné konopí konečně objeví na pultech lékáren, tak pravděpodobně bude kvůli dovozu a neprůhledným zakázkám cenově nedostupné a pojišťovny neuhradí nic. Výborně vymyšlené, opět naší vládě gratuluji.

Další zajímavé články zde (Česká pozice) a zde (skvělé zamyšlení Jaroslava Duška).

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: "Legalizace" po česku toruviel 20. 11. 2013 - 20:11