Ten apartheid v AFRICKÉ zemi byl vlastně super

7. prosinec 2013 | 21.25 |

UPOZORNĚNÍ: Tento článek je delší. Proto, jestli chcete komentovat (a vynadat mi do pseudohumanistů, zaslepenců a pravdoláskařů-mimochodem, stejně je divný, že žijeme v zemi, kde jsou pravda a láska téměř sprostá slova a lepší je asi teda být lžinenávistníkem), tak si ho přečtěte celý, ať se vyhneme případným nedorozuměním (popř. mi klidně vynadejte, ale ne na základě něčeho, co jste si ani nepřečetli) ;-) Děkuji.

Nechci samozřejmě z milých čtenářů dělat hlupáky, já jsem taky vždycky myslela, že člověk komentuje to, co si přečetl, ale bohužel jsem se tu párkrát setkala s komentáři typu "Ještě jsem to ani nedočetl, ale musím ti říct, že jsi hloupá / mýlíš se / jsi mimo" apod. :-D

Předem říkám, že nejsem žádný nekritický obdivovatel Nelsona Mandely, který před dvěma dny zemřel v požehnaném věku 95 let ani, že africké země, včetně JAR, nemají problémy a že po převzetí moci JAR zpět od bělochů k černochům se tam nedějí zvěrstva tentokrát namířená proti bílým. Rasismus není v pořádku, ať už pochází z kterékoli strany. Ale je dojemné, jak se zas "tlučdoklávesnicové", co nikdy nikde nebyli, ale v diskuzích na zpravodajských serverech mají ve všem jasno a jsou odborníci na všechno, začali najednou strašně starat o JAR, kde Mandela vyhnal tu skvělou bílou elitu a jak je to tam teď hrozné. Jestli někomu přijde v pořádku, že v AFRICKÉ zemi neměl černoch ani právo volit...:roll: Asi zapomněli, že černý kontinent je domovem černochů nikoli bělochů, resp. Evropanů a je v tom případě směšné, že někdo, kdo tvrdí, že apartheid proti černochům v jejich vlastní zemi byl super, zároveň nadává na imigranty, když Evropané také "vlezli" všude a zdecimovali původní obyvatelstvo od Ameriky po Austrálii.  

Samozřejmě nic není (doslova) černobílé. Mandela nebyl světec. V mládí jej inspirovaly myšlenky Marxe, Engelse a Lenina. Revoluci chtěl zpočátku vést stejně nenásilně jako Gándhí v Indii, ale protesty hnutí Africký národní kongres (ANK), který usiloval o rovnoprávnost domorodých obyvatel, byly několikrát potlačeny, proto později jednal i o nákupu zbraní z komunistické Číny. Stal se také velitelem ozbrojeného křídla ANK, Kopí národa, které vedl po vzoru Fidela Castra, Mao Ce-tunga a Che Guevary a podstoupil i kurz vedení guerillového odboje. Kopí národa bylo od 60. let až do roku 2008 v USA na seznamu teroristických organizací.

Když se roku 1994 stal prvním černošským prezidentem JAR a ANK se dostalo do vlády, byl jak obdivován za politiku usmíření tak kritizován za rostoucí kriminalitu nebo neschopnost v boji proti AIDS. 

Také, abych byla spravedlivá, být bílý není v JAR žádná slast (pokud nejste Krejčíř) a mnozí cítí, že apartheid je tam teď naruby, i když to Mandela nechtěl.

Sice mám asi trochu posunuté vnímání toho, co je xenofobní, protože rádoby "vlastence", co jsou ve skutečnosti tupá náckovská hovada prostě nesnáším a taky některé zpravodajské servery, které se navenek tváří seriózně, kvůli tomu nečtu, ale Týden mezi ně nepatří a je smutné, jak to tam vypadá.

Na druhou stranu, ta (podle odborníků na všechno v diskuzích) kvůli černochům strašně ekonomicky zdevastovaná země pořád patří mezi nejrychleji se rozvíjející na světě a je jedinou africkou zemí G20, tvoří přes čtvrtinu celkového HDP afrického kontinentu, produkuje na něm 2/3 spotřebované energie apod. (Zdroj a zajímavé zamyšlení nad budoucím vývojem JAR zde).

Ale zpět k tomu, co jsem zmínila na začátku. Nadávat na to, že v JAR už nevládnou běloši a zároveň nadávat na imigranty v naší zemi, je nelogické (ano, je jedna skupina, s jejíž imigrací do Evropy taky nesouhlasím, a to jsou muslimové, právě proto, že někteří by tady rádi zavedli šaríu, tak jako conquistadoři šířili katolicismus). Krvavé kolonizátoství Evropanů sice obhajujeme tím, že jsme těm "divochům" přinesli víru v Boha, medicínu, vědu, silnice, obchod a tak dále. Ale já se naprosto ztotožňuju s tímto článkem rovněž z České pozice (sice je od Romana Jocha, kterého nemusím, ale v tomhle má pravdu), cituji: "Vždy jsem se domníval, že evropský projekt získávání kolonií byl chybou. Domnívám se, že pro snahu dobývat a získávat cizí území – území lidí, kteří nás nenapadli – a dělat z nich kolonie nebyl žádný dostatečný morální, politický či strategický důvod. Slušnou a patřičnou politikou by bylo bývalo s nimi obchodovat, ale nikoli je kolonizovat. Když už ale západní země kolonie získaly, domorodí obyvatelé kolonií se stali příslušníky jejich politických společností a vlády západních zemí za ně měly odpovědnost. Proto když nastal proces dekolonizace, bylo relevantní otázkou, komu v nově vzniklých samostatných státech, bývalých to koloniích, západní země moc předají. Zda vládcům, kteří se k našim dosavadním spoluobčanům budou chovat slušně – minimálně ne hůře než západní koloniální vlády –, anebo fanatickým radikálům, exhibicionistům či blouznivcům s gigantickým egem, maniakálním diktátorům. A pravda je, že dekolonizace, jak reálně probíhala, byla většinou neodpovědnou abdikací odpovědnosti západních vlád vůči svým dosavadním občanům v koloniích tím, že moc předaly největším křiklounům a nejvíce mocichtivým vůdcům, kteří pak v nově vzniklých státech nastolili svou osobní diktaturu s kultem totalitních rozměrů a velice rychle své země zdevastovali." 

Což je pravda. Bohužel v Africe se po konci evropské nadvlády v mnoha zemích dostali k moci krvaví diktátoři. Všichni jsme jen lidé a totalita může vzniknout jak v Evropě tak v Africe. Ale vážně jsme ta lepší část lidstva, co domorodé národy pozvedla? Upřímně, někdy si říkám, že i kdyby se dožívali 30 let a nikdy neviděli auto, tak aspoň národy, které Evropani téměř vyhladili a ten zbytek teď žije v chudinských ghettech (severo a jihoameričtí Indiáni, australští Aboriginci a další), žili v souladu s přírodou a měli velké duchovní cítění (materialismus jsme všude přinesli my). Že praktikovali kanibalismus nebo krvavé rituály? Hmm...u nás v Evropě (a jeden čas i v USA) se zas upalovaly ženy a mučení a veřejné popravy byly lidovou zábavou. Vždycky je mi líto, když čtu jak někde viděli Indiány, co střílí na letadla lukem, že je někdo objevil. Beztak jim za chvíli vykácí domov. (Ne, nestěžuju si na to, že mám jídlo, pití, byt, počítač, oblečení a doktory na všechno, ale často kvůli všem hmotným statkům zapomínáme na duchovno a přírodu, která nám je poskytuje).

Takže až se zas budeme naparovat, jak se všechny země na světě měly/mají díky bělochům super, tak si zameťme i před vlastním prahem.

Mimochodem, díky Mandelově pohřbu je ČR zase jednou "slavná". O rozhovoru pánů Rusnoka, Peciny a Fischera, který dnes proletěl internetem a píšou o něm i světová média, jste už asi četli, když tak třeba zde. Samozřejmě tady nejde o to, kdo umřel, ale vždycky se vyděsím, že tohle je jako elita národa, co o nás rozhoduje. Pak to tady tak vypadá i v těch internetových diskuzích. Smutné.

Zpět na hlavní stranu blogu