J.K.Rowling: Prázdné místo

9. prosinec 2013 | 21.48 |

Tímto strhujícím psychologickým a sociálně zaměřeným románem, Rowling dokázala, že není jen autorkou fantasy pro děti a mládež, ale dokáže podat i výborný příběh z jiné oblasti než z Bradavic. 

Pagford je na první pohled ospalé anglické městečko, ale po náhlé smrti jednoho z místních radních, Barryho Fairbrothera, to začne pod povrchem vřít. Hlavní problém, který bude muset nově zvolený radní řešit je, jestli místní chudinskou čtvrť včetně odvykací kliniky nechat pod správou Pagfordu nebo je připojit k sousednímu městu. Začíná boj mezi kandidáty a jejich stanovisky, který se přenese i na jejich příbuzné, přátele a děti. 

V knize sledujeme několik rodin, jejichž členy autorka velmi plasticky a do hloubky popsala.

Mollisonovi-Významná místní rodina. Její hlava chce na místo nového radního protlačit svého syna Howarda, ale jeho žena Samantha, zmítaná krizí středního věku, jej nepodporuje. Sama řeší svůj tajný problém-začínají se jí líbit mnohem mladší muži, kteří jsou pravým opakem stárnoucího a tloustnoucího manžela. Únik z depresí hledá Samantha v přemíře alkoholu.

Priceovi-Rodina s otcem násilníkem a bázlivou maminkou. Jejich starší syn Andrew je první, který na internetu začne vystupovat jako "Duch Barryho Fairbrothera" a snaží se zničit pověst nenáviděného otce, který se také uchází o uprázdněné místo radního.

Wallovi-Zastupitel ředitelky místní školy a školní psycholožka vychovávají adoptovaného syna Stuarta, přezdívaného Tlusťoch, nejlepšího Andrewova kamaráda. Ten je momentálně v období, kdy podle něj rodiče dělají všechno špatně a snaží se proti nim co nejvíc bouřit. Také on se rozhodně otce znemožnit a na internetu rozhlásí jeho tajemství o psychické nemoci, která jej sužuje.

Weedonovi-Krystal, Andrewova a Tlusťochova spolužačka, bydlí právě ve zmiňovaném chudinském ghettu. Její matka Terri je narkomanka a Krystal v podstatě sama vychovává malého bratříčka. Všechny ostatní děti už Terri postupně odebrala sociálka a Krystal úředníky nesnáší. Nakonec ale mezi ní a novou sociální pracovnicí Kay vznikne křehký vztah. Kay se dokonce podaří Terri přemluvit, aby se šla léčit na místní kliniku, které ale hrozí zavření.

Bawdenovy-Kay se do Pagfordu přestěhovala za svým přítelem, právníkem Gavinem. Nechápe ale, proč je v poslední době tak chladný, netuší, že je potají zamilovaný do vdovy po Barrym. Do Kayiny dcery je naopak nešťastně zamilovaný Andrew, ona ale celý Pagford nesnáší.

Jawandovi-Místní uznávání lékaři. Mnoho lidí k nim ale v hloubi duše stále cítí předsudky kvůli indickému původu. Nejmladší dcera Jawandových, Sukhvinder, navíc trpí extrémně nízkým sebevědomím spojeným se sebepoškozováním-bojí se, že nikdy nedosáhne ideálu svých náročných rodičů a ve škole úspěšnějších sourozenců.

Zajímavá recenze např. zde.

O autorce:

Joanne Rowling se narodila 31. července 1965 v anglickém městečku Yate poblíž Bristolu. Už od mládí svým spolužákům na střední škole ráda vyprávěla příběhy. Na nátlak rodičů studovala francouzštinu, ale neměla k tomuto oboru žádný vztah. Vždy byla sociálně smýšlející (což se projevuje i v této knize) a pracovala mj. pro Amnesty International, mezinárodní organizaci pro lidská práva.

Po rozvodu se svým prvním, portugalským, manželem žila s jejich dcerou v chudých poměrech v Edinburghu. Traduje se, že první příběhy Harryho Pottera psala v místních kavárnách, protože doma ani neměla vytopený byt. Právě sedmidílná série o HP a filmy, které podle ní vznikly, z ní udělaly miliardářku a podle časopisu Forbes 48. nejvlivnější celebritu světa v roce 2007.

Od roku 2001 je podruhé vdaná a má dvě další děti. Bydlí ve viktoriánském sídle ve Skotsku, ale stále podporuje dobročinné organizace, mj. pro neúplné rodiny a pro lidi trpící roztroušenou sklerózou na kterou zemřela její matka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: J.K.Rowling: Prázdné místo tlapka 21. 12. 2013 - 10:05