Hudební výlet k sousedům

10. prosinec 2013 | 23.52 |

Do té rubriky dávám většinou písničky podle žánrů-metal, punkrock, taneční, oblíbené, české...ale ještě tu chybí písničky z tvorby našich nejbližších (jazykově a historicky) sousedů. Co ze slovenských hudebních luhů a hájů mě zaujalo?

Anarcho-folková kapela Naive Fighters vznikla kolem roku 1997. Sestavu tvoří Maťa (zpěv), Daniel (kytara, zpěv) a Farki (bicí). Vydali demo ...and we are fucking naive, EP Slová a kazety Budeme tancovať na troskách tejto spoločnosti a Kočka.

Zajímavý rozhovor
zde.

Dorota Nvotová je slovenská herečka, zpěvačka, spisovatelka, turistická průvodkyně a vychovatelka v nepálském dětském domově, která střídavě žije na Slovensku a v Nepálu a dcera oblíbené herečky Anny Šiškové. Její bývalý manžel Miloslav Láber je frontmanem kultovní punkové kapely Slobodná Európa, kterou roku 1989 založili někteří bývali členové Zóny A. Kvůli problémům členů s drogami si dala skupina od roku 1995 pauzu, opět začala působit o 7 let později.

Zóna A je také významná slovenská punková kapela, která příští rok oslaví už 30 let své existence. V 80. letech je pronásledovala slovenská ŠtB a VB, takže hráli a vydávali desky v ilegalitě. Jejich frontmanem je kontroverzní zpěvák Peter Schredl přezdívaný Koňýk.

Na záznamu z tohoto koncertu si výše jmenovaní zazpívali jeden z chytlavých songů Zóny A-Chleba 

The Last Days of Jesus sice většinou nezpívají slovensky, ale do tohoto výběru zajímavých interpretů určitě patří. Tato progressive/post-punk/gothic rocková kapela vznikla roku 1993 v Bratislavě. Ve své hudbě kombinují oldschoolový batcave a deahrock s moderními prvky. Sestavu tvoří MaryO (zpěv), Feššy (kytara), Anjou (klávesy), Vajco (bicí) a Bajo (baskytara). V letech 1994 a 95 vydali první dema, poté následovalo šest alb, zatím poslední z roku 2007 a vydali i řadu kompilací.

Bez ladu a skladu byla undergroundová alternativně rocková kapela z Trenčína. Působili v letech 1985-1997 (frontmanovi Michalu Kaščákovi bylo v době vzniku teprve 13 let) a za komunismu ve svých metaforických textech odvážně kritizovali tehdejší poměry. Americký deník New York Times je označil za jednu z významných hudebních skupin za bývalou železnou oponou a jednu z těch, které přispěly k jejímu pádu. Někteří její členové nyní působí v kapele Neuropa. 

Samozřejmě nesmí chybět slovenská hudební ikona, charismatický zpěvák Richard Müller, jehož talent a úžasnou hudbu nezastínily ani drogové excesy. Svou kariéru začal roku 1984 v kapele Banket, od roku 1992 je na sólové dráze. Dvě alba natočil v New Yorku za účasti světových muzikantů. Jinak spolupracoval mj. s Hapkou a Horáčkem, Jarem Filipem, Ivanem Táslerem a dalšími.

Klipy Horkýže slíže se v této rubrice objevily už několikrát, protože stále je z čeho vybírat a jejich nekomplikovaná rocková hudba kombinující prvky punkrocku, Oi!, HC a dalších (často i ironicky), praštená videa a vtipné texty mě prostě baví. Dali se dohromady před 21 lety v Nitře, za tu dobu vydali 14 alb (zatím poslední-St. Mary Huana Ganja z něhož pochází i tato šílenost-loni), 2x získali platinovou desku a patří k nejoblíbenějším kapelám i českých festivalů.

Sestavu tvoří Peter Hrivňák (Kuko, zpěv, baskytara), Mário Sabo (Sabotér, kytara), Juraj Štefánik (Doktor, kytara) a Marek Viršík (Cavallera, bicí). 

K slovenské scéně se samozřejmě ještě vrátím, pár dalších interpretů mám v záloze a další můžete doporučit v komentářích ;-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře