Types of goths: J-goths a gothic lolity

20. prosinec 2013 | 21.59 |

gothic_lolita_by_ametist_nyakoPísmenko "J" odkazuje na Japonsko, odkud tento specifický styl pochází. Ačkoli je inspirován i západní gothickou subkulturou a v oblečení především viktoriánskou, edwardiánskou i rokokovou érou, řada kořenů je čistě japonských jako animé cosplay (kostýmové hry, kde se lidé oblékají jako jejich oblíbení hrdinové animé) a japonská alternativní hudební scéna zvaná Visual kei, která, jak už název napovídá, klade důraz na extravagantní vzhled. Průkopníkem byla kultovní rocková kapela X Japan. 

Visual kei kapely jsou žánrově různé. Některé jsou ovlivněny heavy metalem (např. Dir en Grey), jiné europopem (L'Arc en Ciel) nebo neoklasickým darkwave a symfonickým rockem (Malice Mizer). Vizuálně se inspirují i gothickými, punkovými a glam rockovými prvky, které splývají v jedinečnou androgynní kombinaci ("estetika oboupohlavnosti"). I členové mužských kapel se snaží vypadat co nejvíce žensky.

Mezi další známé visual kei a j-rockové interprety patří např. Moi dix Mois, Ali Project, Versailles-Philharmonic Quintet, Luna Sea, Buck-Tick, Yousei Teikoku, Schwarz Stein, Kanon Wakeshima a další. Mnoho jich najdete na Last FM.

Lolita styl vznikl stejně jako visual kei v Japonsku v 80. letech. Nejvíce ho ale proslavila v 2. pol. 90. let kapela Malice Mizer. J-goths i lolity se dodnes scházejí v tokijské čtvrti Harajuku, kde protestovali proti japonské konzervativní společnosti. V zemi vycházejícího slunce vznikly i první butiky a magazíny zaměřené speciálně na lolita-módu. Dnes je tento styl inspirovaný gothickou subkulturou, viktoriánskou módou, Alenkou v říši divů i specifickými uniformami francouzských služek z 19. stol. rozšířený po celém světě.

Lolity milují krásné sukýnky a šatičky s nadýchanými spodničkami, volánky, krajkami a mašličkami, jako doplněk slunečníky, čepce, plyšáky, většinou vysoké boty na platformě, lokýnky ve vlasech apod. Líčením se snaží vypadat jako porcelánové panenky, princezny nebo mladé dámy z dávných časů. Make-up je většinou bledý a oči co nejvíc zvýrazněné. Gothic lolity jsou jen jeden z mnoha stylů, jiné lolity dávají přednost pastelovým barvám před černou (např. sweet lolity), existují i klasické lolity inspirované hlavně 19. stoletím, sexy lolity, lolity-princezny, lolity ovlivněné punkovým stylem, krvavé atd. 

Zdroje a více:

Types of goths na Blackwaterfall a Wikia

Český blog Gothic Lolita

Článek o Visual kei na wiki

Další stránky: Lolita centrála nebo JGoth

Zdroj obrázku: DA od autorky Ametist-nyako

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Types of goths: J-goths a gothic lolity chloë noir 26. 12. 2013 - 00:39