Bob Dylan: Blowin in the Wind

23. prosinec 2013 | 14.31 |

Dnes žádnou koledu, ale jednu slavnou píseň pro všechny slušné lidi.

Napsal ji Bob Dylan v roce 1962 a vyšla o rok později na albu The Freewheelin' Bob Dylan. Ačkoli je často považována za protest-song, klade i řadu řečnických otázek o míru, válce a svobodě. Refrén "The answer, my friend, is blowin' in the wind" ("Odpověď se, můj příteli, vznáší ve větru") je nesrozumitelně dvojznačný-pravda může být tak jasná, že ji vidíš ve tváři, ale také může být neuchopitelná jako vítr.

Bob Dylan o písni řekl: "Není toho moc, co bych o tomto songu mohl říct, kromě toho, že odpověď se vznáší ve větru. Není v žádné knize, filmu, TV pořadu ani debatní skupině. Člověče, je ve větru a vznáší se ve větru. Spousta lidí mi říká, kde ta odpověď je, ale já tomu nevěřím. Pořád říkám, že je větru a jako neposedný kus papíru se musí snést dolů...ale problém je v tom, že odpověď nikdo nezvedne, když se snese na zem a proto mnoho lidí nevidí a neví...a pak odletí pryč. Pořád říkám, že někteří z největších zločinců jsou ti, kteří odvrátí hlavu, když vidí zlo a ví, že je to zlo. Mně je jen 21 let a vím, že je jich příliš mnoho. Vy, starší lidé, jste přece starší a chytřejší."

Hudební kritik Michael Gray předpokládal, že text je Dylanovo začlenění biblických frází do svého vlastního stylu. Jednu konkrétní pasáž, která se několikrát objevuje v Novém zákoně a je založena na textu ze starozákonní knihy Ezechiel (12:1-2): "Přišlo ke mně slovo Hospodinovo: 'Ach, smrtelníku, dlíš mezi bandou vzbouřenců. Mají oči k vidění, ale nevidí, mají uši k slyšení, ale neslyší,'" Dylan změnil v: "Kolik uší musí člověk mít, předtím než uslyší lidi plakat?" a "Ano, a kolikrát musí člověk hlavu odvrátit, předstíraje, že prostě nevidí?"

Blowin' in the Wind byla také hymnou hnutí za občanská práva i protiválečných aktivistů v USA v 60. letech, v roce 1994 se dostala do Síně slávy Grammy a v magazínu Rolling Stone z roku 2004 získala 14. místo v žebříčku 500 nejvýznamnějších písní všech dob.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře