Filip Topol a Psí vojáci

29. prosinec 2013 | 23.28 |

Filip Topol se narodil 12. června 1965 v Praze v umělecké rodině. Jeho dědeček Karel Schulz byl spisovatel, otec Josef Topol dramatik, starší bratr Jáchym také významný spisovatel.

Filip nebyl jen zpěvák, ale i textař, spisovatel, básník a výborný pianista. Undergroundovou kapelu Psí vojáci, pojmenovanou podle indiánských válečníků z knihy T. Bergera Malý velký muž, založil už roku 1979 se spolužáky ze základní školy, Davidem Skálou (bicí) a Janem Hazukou (baskytara). Ve skupině se však během jejího působení objevili další členové a hosté hrající na saxofon, altasaxofon, kytaru nebo housle. 

Do roku 1989 museli hrát potají, většinou na soukromých akcích a pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Filip ještě neměl ani občanku, když ho poprvé vyslýchala StB-nelíbily se jim dekadentní texty "ohrožující socialistckou mládež" a samozřejmě ani rodinné zázemí, Topolovi se přátelili s chartisty. Po převratu kapela vystupovala i v mnoha evropských zemích. V letech 1989-2003 natočili 12 alb, několik živých nahrávek a kompilaci Národ Psích vojáků. Jejich hudba v sobě nese rock, bigbít, jazz, klasiku, syntetizátory a hlavně Filipovo piano. Jeho texty jsou ovlivněny americkou "drsnou školou", městskou poezií, jsou vysoce stylizované, sugestivní, často drsné, ale i naléhavé a plné silných emocí.

F.T. vydal také 3 sólová alba a několik knih, svůj první román napsal už ve 13 letech. Objevil se i v několika dokumentech a filmech, nejznámější jsou Žiletky, ke kterému složil stejnojmennou známou píseň. Skládal také scénickou hudbu pro divadla. Zemřel letos, týden po svých 48. narozeninách po dlouhodobých zdravotních problémech, hlavně se slinivkou, způsobených mj. dlouhými lety pití. 

Oficiální stránky

Některé písně:

Kilián Nedory

Kruhy

I'm Lucky

Muž na chodníku

Sbohem a řetěz

Samozřejmě

Psychokiller

Chce se mi spát 

Žiletky

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře