Knihy Simona Mawera

15. říjen 2016 | 23.28 |

Simon Mawer se narodil 18. září 1948 v Anglii, od roku 1977 však žije v Itálii. Vystudoval zoologii na Oxfordu a většinu života pracoval jako učitel biologie v různých zemích, nyní ji vyučuje v Římě. Asi i proto vydal svou knižní prvotinu, román Chiméra, až po čtyřicítce, v roce 1989. Mezinárodně známým se stal díky knize Mendelův trpaslík (1997), jejíž filmová práva vlastní Barbra Streisand. Pro české čtenáře je zajímavé, že jak Mendelův trpaslík, tak román Skleněný pokoj (2009), který byl nominován na prestižní Man Bookerovu cenu, se z větší části odehrávají v českém prostředí. S. M. je ženatý a má 2 děti.

Já jsem od něj zatím přečetla tyto tři:

Dívka, která spadla z nebe

Kniha je věnována polozapomenutým hrdinkám 2. světové války, které se rozhodly proti nacismu bojovat v pro ženy trochu neobvyklejších rolích - jako výsadkářky a špionky. Hlavní postavou je Marian Sutro, po rodičích napůl Francouzka a napůl Britka, proto je vhodnou adeptkou pro tajné služby obou zemí. Příběhy o tajných agentech jsou vždy čtenářsky vděčné, tento je navíc zajímavý i pohledem na to, jak se na tuto roli školily ženy v převážně mužské společnosti a samozřejmě napínavé vyprávění o výsadkářství. Dalším zásadním úkolem Marian je přesvědčit svou platonickou studentskou lásku Clementa, aby s jejím bratrem (oba jsou významní fyzikové) spolupracoval na projektu vývoje atomové bomby.

Letos vydal Mawer pokračování Marianiných dobdrodružství v knize Provazochodkyně.

Mendelův trpaslík

Benedict Lambert je muž vysokého intelektu, ale malého vzrůstu - kvůli dědičné chorobě neměří ani 130 cm. Ačkoli jeho objevy na poli vědy (samozřejmě se věnuje výzkumu nemoci, která tak poznamenala jeho život) jsou úžasné, nikdy nebyl šťastný - už od dětství měl pocit, že jeho rodiče jsou zklamaní, že mají za dítě "odpornou zrůdu" a ani jeho dlouholetá láska ke knihovnici Jane není naplněna, dokud ona nezjistí, že její manžel je neplodný...

Pro české čtenáře je zajímavostí, že Benedict je v knize fiktivním praprasynovcem Gregora Mendela, významného moravského vědce (narodil se v německé rodině, ale uměl i plynně česky a celý život v českých zemích působil, zejména pak jako opat augustiniánského kláštera na Starém Brně), který je dnes považován za zakladatele vědeckého oboru genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti.

Životní příběh tohoto introvertního muže, který dokázal ve svém životě neobvykle spojit jak službu církvi tak pracovat na poli vědy (zajímal se také o meteorologii a další přírodovědné obory), se v knize odehrává jako další dějová linie a je rovněž pohledem na české země v dobách Rakouska-Uherska.

Skleněný pokoj

Román na počest legendární brněnské vily Tugendhat, kterou si na přelomu 20. a 30. let min. stol. nechali postavit manželé Tugendhatovi podle návrhu Ludwiga van der Rohe. Od roku 2001 je vila na seznamu památek UNESCO.

Kromě popisů interiérů (zejména nádherného tzv. skleněného pokoje, kde se odehrával společenský život) je Mawerův příběh fiktivní-manželé se zde jmenují Landauerovi a architekt Rainer von Abt. Stejně jako skuteční první majitelé vily se však jedná o pár, který se kvůli židovskému původu manžela rozhodne v roce 1938 emigrovat do zahraničí, jejich rodinné štěstí v domě snů tedy netrvalo ani 10 let. Po okupaci dům používali nacisté jako kancelář, za komunismu zde byla tělocvična sloužící pro rehabilitaci tělesně postiženým dětem, nyní je to muzeum.

Potomci manželů Tugendhatových román ostře odsoudili kvůli řadě otevřených sexuálních scén a kvůli tomu, že hlava rodiny je zde zobrazena jako nevěrník, který se bláznivě zamiluje do příležitostné prostitutky, kterou pak najme jako chůvu svých dětí.

Kniha však mistrně popisuje vzrůstající mrazivé a dusné napětí v posledních letech první republiky před jeji okupací nacisty, kdy lidé, do té doby patřící ke společenské smetánce, jsou stále více osekáváni ve svých právech jen kvůli židovskému původu, samotné peklo nacistického i pozdější depresi komunistického režimu, které se všechny promítají mezi zdmi tohoto proslulého domu-uměleckého díla.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře