Esther the Wonder Pig

6. listopad 2016 | 23.32 |

est1Be the reason someone smiles...

V létě 2012 dostali Derek a Steve z Ontaria v Kanadě z legrace od svých přátel prasátko. Domnívali se, že jde o tzv. mini druh, který moc nevyroste, ale nějak se spletli...malá kráska, která dostala jméno Esther, rostla a rostla a dnes váží skoro 300 kg (!), na délku měří metr a půl a na výšku 93 cm. Co s ní? Dát pryč? Sníst? Kdepak, Derek a Steve se do ní už zamilovali a nic takového nepřipadalo v úvahu, naštěstí žijí ve velkém domě s velkou zahradou a pár dalšími zvířaty (psy a kočkami)...a tak má dnes Esther i vlastní ložnici....To, co původně bylo jen žertem od kamarádů, je dnes světový fenomén - Estheřiny FB stránky mají skoro milion fanoušků, vznikla nadace na záchranu týraných a zanedbávaných hospodářských zvířat, Estheřina kuchařka (její majitelé se díky ní rozhodli stát vegany), Estheřin obchůdek i knížka o životě s ní.

Na časté otázky lidí z celého světa reagují Derek a Steve v tomto článečku (najdete v něm také všechny ostatní stránky, týkající se Esther).  Ačkoli se jejich přátelé, kteří jim Esther věnovali, domnívali, že nevyroste, ve skutečnosti jde o klasické prase domácí (konkrétně americko-yorkshirské plemeno) chované na farmách. Záhy však její páníčci zjistili, že toto zvíře, běžně chované jen pro masný průmysl, je stejně inteligentní, učenlivé a hravé jako domácí mazlíčci, třeba psi. Jen pár týdnů poté, co Esther dostali, přestali jíst vepřové a do roka se z nich stali úplní vegani.

Co se týče naopak jejího jídelníčku, nejvíc zbožňuje melouny, manga, sušenky Oreo a mentolové bonbony (samozřejmě nejčastěji dostává čerstvé ovoce a zeleninu). Je zcela vycvičená, stejně jako psi, a někdy se projevuje dokonce chytřeji - umí si nejen otevřít dveře, ale i zavřít apod. Jediný problém byl, že ačkoli má po celém domě pelíšky (a venku box se slámou), snažila se často dostat do postele k páníčkům, proto má teď svůj vlastní pokojík (ložnici).

Dokáže dávat najevo různé emoce - speciální zvuky má pro své psí kamarády, speciální pro mrzutost, štěstí, zvědavost...Její majitelé věří, že její usměvavý výraz, který má obvykle na tváři, je skutečný. Miluje hry, koupání, procházky, rytí záhonů, ale i spánek - v zimě spí až 16-18 hodin denně, přes léto 10-12 hodin.

Ačkoli má teď milující rodinu, ještě předtím, na farmě, přišla o ocásek, což je barbarská praxe, kdy jsou kromě odříznutí ocasu prasatům i obroušeny zuby a zastřiženy uši do různých tvarů tak, aby usnadnily identifikaci. Při těchto procedurách nejsou používána žádná anestetika. Přitom zejména ocas je pro zvířata stejně důležitý jako pro lidi třeba ruce.

Používají ho ke komunikaci, vyjádření pocitů a u zvířat pohybujících se venku jako prasata, krávy nebo koně, samozřejmě i k odhánění much a komárů.

Co by si Derek a Steve přáli, aby se lidé naučili od Esther? "Chtěli bychom, aby se lié dozvěděli, jak jsou tato zvířata milující, inteligentní a citlivá. Chceme vám ukázat, že Esther rozumí všemu, co se jí řekne a cítí stejně jako my. Prasata nejsou jen výrobky a kusy vepřového. V dnešní době je mnohem snadnější najít alternativní a zdravější volbu." Ale nejde jen o přechod k bezmasé stravě. "Často to bylo těžké, ale věděli jsme, že kdybychom se Esther vzdali, nemohli bychom sami se sebou dál žít. Zamilovali jsme se do nejméně pravděpodobného společníka a máme k ní závazky od chvíle, kdy přišla do naší rodiny. Příliš často se (my lidé) zbavujeme "věcí", jen proto, že je to jednodušší. Chceme, aby lidé pochopili sílu úsměvu. Estheřin úsměv doslova změnil náš život a zřejmě zachránil ten její. "Laskavost je kouzlo" - tento výraz používáme celou dobu, protože neexistuje jiný způsob, jak vysvětlit, jak se to všechno přihodilo. Všechno je to vlastně kvůli jednomu praseti, jejímu úžasnému úsměvu a rozhodnutí být laskavý - ve všech aspektech našeho života - jak to jen lze."

Škarohlídi samozřejmě mohou namítnout, že není normální chovat prase doma jako psa (domácího mazlíčka) a že to její majitelé poněkud přehánějí. Ale nikdo přece netvrdí, že máme adoptovat všechna hospodářská zvířata a vzít si je domů do postele (sami Derek a Steve rozhodně nedoporučují ostatním, aby chovali taková velká zvířata doma! prostě jen už neměli to srdce dát ji pryč, když vyrostla...). Stačilo by akorát víc "útulků" pro týraná, zanedbaná a opuštěná zvířata, kde by mohla dožít ve volném výběhu a čisté stáji. A především to chce otevřít oči - mnoho lidí z vlastní pohodlnosti vlastně ani nechce slyšet nic o tom, jak jsou prasata ve skutečnosti chytrá a přátelská a raději se veškerým takovým snahám budou vysmívat. Za mě ale Derekovi a Stevovi obrovský respekt, spoustu dalších šťastných let s Esther, úspěch v budování útulků pro zvířata, která neměla tolik štěstí a především, ať se jim podaří otevřít srdce dalším lidem!!!

Esther se svými páníčky

esther

esther-the-wonder-pig

Esther-and-Dads-1024x704

Ve své ložnici

est2

esther-bed

Se ostatními zvířecími kamarády

est3

m-ESTHER-THE-WONDER-PIG-980x64

esther-wonder-pig-sanctuary-st

pig-1

S celou rodinou

est5

A oblíbené činnosti - jídlo

est6

esther6

est7

esther2

Procházky a rytí záhonů (ačkoli je velmi čistotná, občas se s radostí vymáchá v blátě)

est10

ESTER-672530

est9

est8

esther-pig-letter-1

est12

Spánek

enhanced-23836-1393643991-7

ESTHER-THE-WONDER-PIG-980x645

est11

esther-wonder-pig-sanctuary-st

Mazlení

Esther-11

esther-6-steve-jenkins-metro-c

ESTHER-THE-WONDER-PIG-facebook

esther-wonder-pig-sanctuary-st

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře