Marie Doležalová: Kafe a cigárko

27. únor 2017 | 21.38 |

Herečka a blogerka Marie Doležalová se narodila 24. ledna 1987 v Karviné, vyrůstala v Trutnově a vystudovala hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře. Její první filmová role byla ve filmu Pusinky, známá je hlavně díky postavě Saši ze seriálu Comeback. Hrála i v dalších filmech a oblíbených seriálech (Ordinace v růžové zahradě, Vyprávěj, Cesty domů a další), ale nejvíce se věnuje divadlu, nyní působí v divadle Na Fidlovačce, účinkovala také ve Strašnickém, Na Prádle a objevila se též v Národním divadle, ve hře Srpen v zemi indiánů. Dále hrála a režírovala své vlastní muzikály a je členkou hudebně-kabaretní skupiny Olats Otesoc.

V roce 2015 vyhrála s Markem Zelinkou taneční soutěž StarDance...Když hvězdy tančí a v témže roce rovněž cenu Magnesia Litera za svůj blog Kafe a cigárko, který pak vyšel knižně (klasicky i jako audiokniha namluvená samotnou Marií) a mně se právě tato kniha dostala do ruky. Vzhledem k tomu, že seriály ani divadlo nesleduju, bych o této slečně jinak asi nevěděla, ale když jsem v létě chvíli pracovala v knihkupectví, tak jsem si všimla, že je její knížka žádaná a když jsem ji teď zahlédla v knihovně, tak jsem po ní sáhla.

Vzhledem k podtitulu Historky z hereckého podsvětí a profesi autorky je asi jednoduché uhodnout, o čem její kniha (resp. knižně vydaný blog) je. Vtipně, s nadhledem a sebeironií popisuje různé příhody z hereckého života: jak probíhají konkurzy a divadelní zkoušky, co pro herce znamená premiéra, jaká byla příprava ke zkouškám na konzervatoř i pozdější studium, jaké jsou vztahy mezi herečkami, jaké je zákulisí oblíbených "nekonečných" seriálů, jaké to je, když ve vás mnozí vidí "Sašu z Comebacku", jak probíhá natáčení milostných scén, proč je pro herce tak důležité dát si ono kafe a cigárko, které se stalo i mottem autočina blogování a samozřejmě proč své povolání milují. Mimo mnoha dalších zajímavostí z "hereckého podsvětí" mě zaujala třeba kapitola o komparzistech, protože sama (tedy s kamarádkou) jsem si to loni vyzkoušela, když se v rožnovském skanzenu točily 2 epizody seriálu Doktor Martin Mr. Green

Jako oddechovka do autobusu dobré, místy jsem se pousmála, ale nějak vyloženě mě to nestrhlo, možná, jak psala jedna má známá v recenzi, je lepší číst autorčin blog když na něj 1x za týden vloží nový článek, než naráz jako knihu. Ta je však i hezky graficky zpracovaná a s příjemnými ilustracemi Jana Hofmana, který je Mariin kamarád a také herec, se kterým spolu účinkují v divadle a v některých seriálech.

Hodnotím 3,5/5*.

Zpět na hlavní stranu blogu

Moderované komentáře

RE: Marie Doležalová: Kafe a cigárko libor 11. 06. 2017 - 14:18