Pocahontas

15. červen 2010 | 22.24 |

Indiánská princezna Pocahontas nebyla jen populární disneyovskou postavičkou, ale skutečná žena, která žila na přelomu 16.-17.stol. v tehdy čerstvě kolonizované severní Americe.
Narodila se cca roku 1595 v Jamestownu (dnešní Virginii) v oblasti, které se dnes říká Wicomico. Její otec Powhatan byl náčelníkem hned několika kmenů v Tidewaterském regionu. Nevíme, kdo byla její matka ani kolik měla sourozenců, protože Powhatan měl hned několik manželek a bylo zvykem, že matky po porodu musely odejít. Její pravá jména byla Matoaka a Amonute, která však měla být lidem mimo kmen utajena. Přezdívka Pocahontas znamená "hravá" nebo "nezbedná".
Později hrála významnou roli při sbližování Indiánů s prvními anglickými osadníky, kteří dorazili do Jamestownu kolem roku 1607. Podle později zromantizované legendy jednomu z nich-Johnu Smithovi ve svých 10 letech zachránila život. Spřátelila se s ním a pomáhala směnnému obchodu mezi Indiány a osadníky. Roku 1609 byl Smith vážně zraněn výbuchem střelného prachu a odjel zpět do Anglie léčit se. Osadníci však Indiánům řekli, že zemřel.
O rok později se dívka pravděpodobně vdala za Indiána jménem Kocoum. Její otec v té době držel v zajetí několik bělochů. Když se o tom dozvěděl místní kapitán Argall, rozhodl se, že Pocahontas unese a bude požadovat propuštění svých lidí jako výkupné. To se mu i povedlo. Pocahontas se však v zajetí zřejmě nedařilo špatně. Měla určitou svobodu, zdokonalovala se v angličtině a přijala křesťanskou (konkrétně baptistickou) víru i nové jméno-Rebecca. V kolonii se seznámila s vdovcem Johnem Rolfem. Ten nejprve váhal, zda ji přijmout za manželku, protože v očích mnoha lidí byla pořád ještě divoška a donedávna i pohanka. Psal i dopis guvernérovi, kde žádal o povolení k svazku, prý nemá jen tělesné pohnutky, ale hlavně zájem na spáse její duše. Vzali se 5.dubna 1614. O rok později se jim narodil syn Thomas a žili na Rolfově tabákové plantáži. Jejich sňatek zajistil dlouhodobý mír mezi Indiány a osadníky. 
O několik let později jeli s několika dalšími kolonisty navštívit Anglii. Pocahontas (vlastně již Rebecca Rolfe) se zde údajně setkala s tehdejším královským párem-Jamesem I. a Charlottou i s londýnským biskupem. Angličané ji přijímali jako indiánskou princeznu a udělala na ně dojem svým vybraným chováním. Dokázala lidem v Anglii, že Indiáni jsou schopni přijmout i evropskou kulturu, což tehdy bylo důležité. 
Potkala se tehdy znovu i s Johnem Smithem, o kterém si myslela, že zemřel. Ale nebylo to zřejmě žádné romantické setkání bývalých milenců, jak to některé legendy líčí. Podle dostupných pramenů Pocahontas oslovovala prý Smithe jako otce.
O 7 měsíců později, roku 1617 se princezna s rodinou vrátila domů. Už po cestě byl však její stav vážný a museli se vylodit ještě v Anglii, kde také brzy na to zemřela, zřejmě na tuberkulózu. Bylo jí cca pouhých 22 let. Přesné datum úmrtí neznáme, ale byla pohřbena 21.března 1617 v anglickém městečku Gravesend v hrabství Kent. Její poslední slova prý zněla: "Všichni musíme zemřít. Hlavně že dítě žije."
Její manžel a syn se vrátili do Virginie, kde dál podnikali na plantáži. Syn Thomas měl mnoho potomků a řada i poměrně významných osobností se snaží vystopovat své kořeny právě až k Pocahontas. Patřila mezi ně dokonce i manželka amerického prezidenta Woodrow Wilsona, Edith, či módní návrhářka Pauline de Rothschilde.

Zdroj: www.rozhlas.cz/brno/poradykat/_zprava/292463
Více (anglicky): en.wikipedia.org/wiki/Pocahontas

pocahontas_4

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře