Jodi Picoult: Desátý kruh

13. březen 2010 | 10.00 |

Psychologický román o tom, jak se ze dne na den dokáže dramaticky změnit celý život jedné rodiny i jejího okolí. Hlavními hrdiny jsou 14letá Trixie, která se svými rodiči-Laurou, která vyučuje klasickou literaturu na univerzitě a Danielem, kreslířem komiksů žije v malém novoanglickém městečku. Oba rodiče jsou znalci Dantova díla Božská komedie, především části Peklo, kde autor se svým průvodcem Vergiliem prochází všemi devíti kruhy pekla. Laura o něm vede seminář a Daniel na toto téma kreslí nový komiks. Trixie (zdrobnělina jména Beatrix-Dantovy životní lásky) má odmalička bližší vztah s otcem, ale ona i jeho manželka vědí jen málo o  Danielově dětství a mládí, které strávil v drsném prostředí Aljašky, kde byl jedním z mála bílých dětí a téměř s nikým si nerozuměl. To vedlo k tomu, že v pubertě začal dělat výtržnosti, utíkat z domova a pít. Po seznámení s Laurou a narození dcery se změnil v milujícího manžela a otce, stále však trpí strachem, že se v něm probudí divoké sklony z mládí.
Jednoho dne přijde rána, která navždy změní život celé rodiny-zhroucená Trixie se otci svěří, že ji na divokém večírku u její kamarádky znásilnil bývalý přítel Jason, který se s ní nedávno rozešel a byl Trixiinou první láskou. Daniel okamžitě volá Lauře do školy, ale nezastihne ji-byla zrovna se svým milencem, studentem se kterým jsem se seznámila na svých přednáškách. I když se s ním zrovna rozchází, způsobí aférka, která tak vyjde najevo mezi ní a manželem vážnou trhlinu. Trixiina případu se ujímá detektiv Bartholemew, který se dosud nevzpamatoval z tragické smrti své dcery-narkomanky. V dívčiných výpovědích nachází různé nesrovnalosti a trhliny. Opravdu ji Jason znásilnil? Nebyl jejich styk naopak dobrovolný a vyprovokovaný? Nebo se mu chtěla jen pomstít za rozchod? Všechno se zamotá ještě víc, když se mladík zabije skokem z mostu-byla to sebevražda nebo mu někdo pomohl? A jestli ano tak kdo-zhrzená Trixie? Její rozzuřený otec?
Kniha má tedy i prvky detektivky, ale především se zabývá psychologií hlavních postav, hlavně Trixie, která se začne sebepoškozovat a pokusí se i o sebevraždu, když se přátelé otočí zády k ní a v podstatě celé městečko si šušká, že je jen coura, která chtěla zničit Jasonovu kariéru nadějného hokejisty. Nakonec se rozhodne utéct od všeho-a jejím cílem se stane otcova rodná Aljaška.
Depresivní, ale hluboce lidsky napsané drama je doprovázeno komiksem, jehož fiktivním autorem je Daniel, ve skutečnosti pak kreslíř Dustin Weaver.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jodi Picoult: Desátý kruh spytihnev-vlidny 13. 03. 2010 - 19:40