Hana Whitton: Královnin nápadník

11. říjen 2009 | 20.19 |

img1241985136Autorka Hana Whitton, jenž už napsala několik dalších historických románů odehrávajících se ve středověké Británii (je však Češka a v Británii dnes žije s manželem) dostala nápad sepsat tento příběh když se náhodou dozvěděla o nikdy nevyřešené smrti mladé šlechtičny Amy Robsart, která žila v Anglii 16.stol., v době, kdy zemi zmítaly dobrodružné a hlavě nebezpečné mocenské boje.
Na začátku příběhu se setkáváme s mladičkou lady Margaret (ta je jednou z fiktivních postav, ale její v knize zmiňovaná prapraprababička Markétka Těšínská skutečně žila a byla blízkou přítelkyní Anny České, dcery Karla IV., která se do Anglie přivdala za krále Richarda II.Plantageneta ve 14.stol.), která po smrti své nejbližší rodiny zdědila velké bohatství a panství, ale cítí se osamělá-společnost jí dělá jen kamarádka už od dětství, Amy, která se vášnivě zamiluje do Roberta Dudleyho, mladíka z vysoce postavené rodiny, jehož otec John prakticky vládne zemi namísto churavého 15letého krále Edwarda VI. Mladí lidé se velmi brzy vezmou i když Amyiným rodičům Robsartovým se to moc nelíbí, protože Robertovi nedůvěřují a Dudleyovým zas proto, že by pro syna chtěli manželku urozenější krve. Brzy se ukáže, že Robsartovic obavy byly oprávněné-po Edwardově smrti se John okamžitě chopí příležitosti a ožení svého nejmladšího syna s Jane Grey, 16letou praneteří Henryho VIII., která se stane královnou-ale jen na pouhých 9 dní. Pak Dudleyovi ztratí podporu ostatní šlechty a trůn získá Mary I., přezdívaná Krvavá. Ta uvrhne skoro celou rodinu včetně Roberta do obávaného vězení v Toweru. Tam se mladík okamžitě zamiluje do princezny Alžběty, Maryiny nevlastní sestry, která je zde také držena, aby neohrozila královninu pozici. Mary ale brzo umírá, Alžběta se stane její nástupkyní a s Robertem ji pojí vášnivý vztah-netuší ale nic o Amy, kterou Robert zapírá a zanedbává. Margaret, která nejprve své přítelkyni záviděla (ovšem v dobrém) její vzplanutí a krásnou svatbu tak zjistí, že vášně nejsou všechno a nakonec má šťastné manželství s dvorským tajemníkem Thomasem. Snaží se Amy pomoct, ale netuší jak.

O autorce:
Hana Parkánová-Whitton se narodila roku 1950 v Praze a vystudovala na UK kombinaci čeština a angličtina. Poté 25 let působila v různých nakladatelstvích, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle toho překládá a píše i vlastní knihy. Před 8 lety se provdala za Angličana a dnes žije převážně v Británii, v Oxfordu, poblíž kterého stávalo i poslední panství na kterém Amy žila (nebo spíše byla vězněna, aby neohrožovala vztah Roberta a Alžběty) a tam se dozvěděla o jejím příběhu. Dále H.W. založila literární agenturu a s Českým rozhlasem spolupracuje na pořadech o Británii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Hana Whitton: Královnin nápadník constricted 23. 10. 2009 - 14:25
RE: Hana Whitton: Královnin nápadník jakub* 31. 03. 2011 - 19:08