Polsko-patří TAKOVÁTO země do eurozóny???

8. listopad 2007 | 18.25 |
Naši severní sousedé jsou od pradávna zemí, kde je velmi silný katolicismus. Vždy i nedávno zemřelá hlava katolické církve, papež Jan Pavel II., pocházela z Polska.
Jako v jedné z mála evropských zemí jsou zde zakázány potraty. To by se dalo rozvádět na dlouho, tak třeba jen...Polka Alicja Tysiacova (35 let) získala u Evrospkého soudu pro lidská práva odškodnění 25 000 eur za to, že jí byl odepřen potrat. Lékař ji varoval, že pokud porodí své třetí dítě, vážně jí to poškodí zrak. Potrat jí i přesto zamítli a dokonce ji v polských médiích označovali za bestii, která chce zavraždit své dítě (!). Nakonec porodila, ale o zrak téměř přišla. Nyní živí své 3 děti ze skromného invalidního důvodu. Ačkoliv jsou zatím povolené potraty pokud je v ohrožení zdraví matky nebo dítěte, ne vždy je to nakonec povoleno (viz Alicjin případ) a nová vláda se snaží prosadit ABSOLUTNÍ zákaz potratů.
Nová vláda je to, proč přemýšlím, jestli Polsko vůbec patří do moderní Evropy. Tvoří ji tyto strany-konzervativní Právo a spravedlnost, populistická Sebeobrana a ultrakatolická a nacionalistická Liga polských rodin (zřejmě nejtvrdší). Toto jsou nové zákony, které začnou od září platit:
Od září budou žáci podle školského programu ministra Giertycha nosit uniformy, mobily budou ve škole zakázány. Děti budou jezdit na "vlastenecké" školní výlety. Večer budou moci vycházet ven jen za doprovodu dospělých.Tomu, kdo napadne učitele, hrozí až deset let vězení. Ze školních počítačů zmizí weby, na nichž děti mohou hrát agresivní hry. Z povinné četby ministerstvo školství vyškrtlo "problematické" autory, nahradila je náboženská a vlastenecká literatura. Ze škol má zmizet "homosexuální propaganda". Od září ve vybraných školách začne na zkoušku výuka dětí v oddělených třídách, zvl᚝ pro chlapce a dívky.

Ty agresivní hry beru, tresty za napadení učitele samozřejmě taky, ale zbytek (zvl᚝ to zvýrazněné) mi přijde jak návrat do středověku.
Ve velkých městech, hlavně ve Varšavě, se však obyčejní lidé začínají stavět proti a směr jakým se země ubírá se jim vůbec nelíbí.
Jsem zvědavá jak to bude u našich sousedů pokračovat. Zatím se zdá, že fanatický katolicismus je zde čím dál silnější a země dělá veliký krok zpět, ne kupředu. A to je v dnešní době, která je kvůli teroristům a válkám už dost zfanatizovaná, nebezpečné.

Zdroje: Snažila jsem se vše popsat co nejvíc vlastními slovy, jinak fakta jsou z Britských listů a idnes.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Polsko-patří TAKOVÁTO země do eurozóny??? walome 05. 09. 2008 - 22:12